2009’un En İyi Korku Filmleri – Gökhan Toka


2009 biterken, bu yıl izlediğim korku filmleri içerisinde en sevdiklerimi sizinle paylaşmak istedim. Bu filmlerin bazıları 2008 yapımı olmakla birlikte ülkemizde 2009 yılında gösterime ve dağıtıma girdiler. Dolayısıyla onları da bu listeye aldım.

10. Paranormal Activity
10

Genç bir çifte kötü bir “varlık” musallat oluyor. Filmin özelliği öykünün çiftin amatör kameraları aracılığıyla bize aktarılması. Bu anlamda Blair Cadısı projesine benzeyen film yurt dışında çok ses getirdi ve adeta bir fenomen oldu. Özellikle paranormal olaylarla ilgilenen izleyiciler için kaçırılmaması gereken bir film. Film zaman zaman yükselen tansiyonuna rağmen dengesizliği ve kimi zaman aşırı sıkıcı olabilmesi nedeniyle benim listemde 10. sırada yer bulabiliyor. Bu sırayı 13. Cuma’nın yeniden yapımına vermeyi de düşünsem de, bu film diğerine göre daha ilgi çeken bir yapım olduğundan listeye giriyor.

9. Pandorum
9

En sevdiğim bilim kurgu korku yapımlarından biri olan Event Horizon’dan bu yana, uzun yıllardır beklediğim türden etkileyici ve atmosferik bir bilim kurgu korku. İnsanoğlu uzak bir galakside yaşanabilir bir gezegen bulmuş ve buraya bir koloni kurmak üzere onbinlerce insan taşıyan bir gemi göndermiştir. Gemi mürettabatından iki kişi yüzyıllar sonra uyanır ve ne kim olduklarını ne de nereye gittiklerini hatırlamazlar. Gemi uzayda kaybolmuştur ve ortalıkta hiç kimse yoktur. Dahası dünyanın yok olduğunu öğrenirler, ayrıca geminin nükleer motoru iflas etmek üzeredir ve karanlık koridorlarda insan yiyen yaratıklar vardır. Zor şartlar :D ama oldukça eğlenceli, karanlık ve sürükleyici bir film. Zaman zaman aksasa da etkileyici bir sona sahip olan Pandorum’dan bir Maymunlar Cehennemi tadı alabilmek mümkün.

8. Zombieland
8

Eğlenceli bir zombi filmi izlemek isteyenler Zombieland’de aradıklarını buldular. Amerika’nın Shaun of The Dead’e cevabı olarak görülen film o kadar olmasa da yine de eğlenceli bir seyirlikti.

7. The Uninvited
7

Uzakdoğu korku filmlerinin yeniden yapımlarından zerre kadar hazzetmeyen benim gibi bir izleyiciyi bile etkilemeyi başaran müthiş bir yeniden yapım. Son derece iyi oyunculuklara ve harika bir öyküye sahip, olması gerektiği gibi bir yeniden yapım izledi The Uninvited’ı izleyenler. Kore yapımı Karanlık Sırlar (A Tale of Two Sisters) filminin şaşırtıcı ve etkileyici yeniden yapımı, ama adeta yepyeni bir film.

6. Dance of The Dead
6

2009’un en eğlenceli korku komedisi benim açımdan buydu. Mezuniyet balosununun yapıldığı gece kasabayı zombiler basınca, zombilere karşı durma görevi de tutunamayan, başarısız ve aykırı öğrencilere düşer.

5. Orphan
5

Şeytani çocuk ekolüne yeni bir soluk getiren, Omen’i Poison Ivy ile entegre eden enteresan film. Esther korku sinemasının mihenk taşı kötü kahramanları arasında kendine haklı ve sağlam bir yer buluyor. Popüler olmayı da başarmış, iyi bir gerilim.

4. Perkins 14
4

Kolay kolay sinemada ya da DVD de göremeyeceğiniz, bağımsız yapım, harika bir korku filmi. Anlatımı ve konusuyla çok orjinal ve çok etkileyici, nefis bir filmdi Perkins 14. O kadar orijinal, akıl ve duygu dolu ve acımasız bir filmdi ki ondan ancak çok sınırlı sayıda kişi keyif alabilir. Polis memuru Dwayne’in erkek çocuğu uzun yıllar önce kaçırılmıştır. Aradan geçen yıllar boyunca oğlunu unutamayan ve ailesi dağılma noktasına gelen Dwayne, karakolda nöbette olduğu bir gece hücredeki tutukludan şüphelenir ve onun çocuğunu kaçıran kişi olduğunu öğrenir. Adam kaçırdığı çocukları yıllarca hücrelerde tutmuş ve çıldırtmıştır. Çocuklar hücrelerinden kaçarlar ve kasabayı kana bularlar. Dwayne’in yıllar önce kaybettiği oğluyla karşılaşması…

3. Splinter
3

Düşük bütçeli korku filmleri arasında bu sene en etkileyici yapım bence Splinter oldu. Film senaryosu ve diyalogları ile, inandırıcı oyunculukları ve kamera kullanımı ile, dar alanda geçen the thing veya evil dead gibi filmlerin çizgisinde başarılı bir film olarak dikkat çekti. Düşük bütçeli bir yapım olmasına rağmen Türkiye’de bile vizyon şansı bulmuştu.

2. Drag Me to Hell
2

Yıllardır yönetmenlikten çok korku filmleri yapımcısı kimliğine bürünmüş olan Sam Raimi yönetmen olarak geri döndü ve bize Evil Dead tadında bir öneride bulundu. Sam Raimi’yi Evil Dead ile hatırlayanlar ve özleyenler için doğrusu Drag Me To Hell çok iyi bir öneriydi. Filmin başrolünde oynayan Alison Lohman bu fılmle gercekten yıldız gibi parladı. Lohman’ın canlandırdığı Christine Brown karakteri Evil Dead’deki Ash karakterinin çizgisinde bir enerjiye sahipti.

1. Låt den rätte komma in (Let the Right One In)
01

2008 yapımı bu İsveç filmini biz 2009’da izleyebildik. Dolayısıyla benim 2009 değerlendirmeme hem de 1 numaradan girdi. Belki de gelmiş geçmiş en iyi vampir filmiydi. Korku filmlerinin kabak tadı verdiği, her filmin birbirine benzediği, ortalığın tekrar filminden geçilmediği 2009 gibi bir yılda bu derece özgün ve etkili bir yapımın hem de vampir figürü gibi klasik bir korku teması üzerine kurulabilmesi inanılmaz bir olay. Film IMDB’de en iyi 250 film arasında yer buluyor, korku filmleri sınıfı içerisinde de en iyilerden bir tanesi. Her korku severin arşivinde bulunması gereken kaçırılmayacak bir film. Bir başyapıt.

Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

4 thoughts on “2009’un En İyi Korku Filmleri – Gökhan Toka

  1. bence güzel filmler var ama bence hiçbiri de okadar korkunç deÄŸil ama yeni izlemeye baÅŸladıysanız daha düşük seviyelilerle baÅŸlayın…

  2. dehşet filmler çok korkunçbeğenerek izliyorum şu sessiz tepe 2 filmini de vizyona katar mısınız çılqın

  3. vtvde yayınlanan ve 18 artı erotik bir film filmin konusu şöylerdi hapisanede kadınlar var birde şeytanı bir güç vardı kadınlar lezbiyen di bu adnı bilen varsa cevap versin

  4. bence hepsi çok sıradan hiç faklı birşey yok

Comments are closed.