2011’in En İyi Korku Filmleri – Top 10 Horror Movies of 2011

10. LA CASA MUDA (Silent House) – Gustavo Hernández

Neredeyse tamamı tek bir kamera çekiminde kesintisiz çekilmiş gibi görünen, Uruguay yapımı bir korku filmi. Bu kadar zor bir çekim metodu ile bu kadar gerilim dolu ve etkileyici bir sonuç alınması, bunu yapanın da Uruguay sineması olması çok şaşırtıcıydı.

9. TUCKER and DALE vs EVIL – Eli Craig

Yılın en iyi korku komedi filmiydi. Yıllar yılı korku sinemasına kötü anlamda malzeme olmuş REDNECK lerin tarafını tuttuğumuz, eşsiz bir komediydi. Leatherface’in favori filmi olabilir.

8. KILL LIST – Ben Wheatley

Bu yıl ortalamada en iyi korku filmleri İngiltere ve İrlanda’dan geldi. Bu listede olmayan ancak plasede duran birçok iyi İngiliz-İrlanda yapım korku filmi izledim ki bunlar bana HAMMER sineması geri mi dönüyor diye düşündürmedi değil. KILL LIST haricinde Outcast, Attack The Block, Wakewood gibi birçok film de oldukça iyiydi. KILL LIST acımasız, kötü bir şaka gibiydi: hem kahramanına hem de izleyicisine. Uzun zamandır izlediğim en iyi KÜLT konulu film olarak hafızamda kaldı.

7. INSIDIOUS – James Wan

TESTERE serisinin yaratıcısı James Wan’dan bu kadar iyi bir hayalet/demon öyküsü çıkmasını beklemiyordum. Filmin özellikle ilk yarısında (biraz da geceyarısı seansında sinemada filmi tek başıma izlemiş olmamın da payı var) oldukça korku dolu anlar yaşadığımı itiraf etmeliyim. Uzun zamandır korku filmlerinden korkmuyordum, bu film ilaç gibi geldi. İkinci yarıda, özellikle de filmin sonunda biraz gücünü kaybetmeseydi daha üstlerde olabilirdi.

6. STAKE LAND – Jim Mickle

Bu film listemde daha üst sıralarda da rahatlıkla olabilirdi. Ancak filmin sonundaki video oyunu tadını pek sevmedim. Herşey olabildiğine gerçekçi bir arkaplan üzerinde ilerlerken filmin sonunda ESAS YARATIÄžIN çıkmasına pek gerek yoktu. Onun dışında özgün bir dili olan, çok iyi bir apokaliptik vampir/zombi filmi idi.

5. THE SHRINE – Jon Knautz

Jon Knautz’un SHRINE’ını büyük keyifle izledim. 80’lerin old school korku filmlerini anımsatan film akıcı ve sadeydi. HOSTEL çakması gibi başlayan SHRINE birden doğaüstü olaylara bağlanıverdi. Kahramanların ormanda sisler arasında heykeli buldukları tek bir çekim ile, başarılı korku sinemasının aslında nasıl olması gerektiğini anlatabilecek güçteydi.

4. RED & WHITE & BLUE – Simon Rumley

Yılın en iyi intikam filmiydi. Duygusal, etkileyici, acımasız ve kanlı. Bana göre çok abartılmış ve ızdırap verici derecede uzun bir film olan Kim Ji Woon’un I SAW THE DEVIL ından çok daha net, çok daha süssüz, bir o kadar da etkileyici.

3. DARK SOULS (Mørke sjeler) – César Ducasse, Mathieu Peteul

Abel Ferrera’nın DRILLER KILLER ını alın ve tuhaf bir zombi filmi haline getirin. Yeterince tuhaf olursa Exorcist’e bile benzeyebilir. DARK SOULS’da olduğu gibi. Tuhaf, çok tuhaf, hem ürkütücü hem de kara komedi olmayı başarabilen inorganik bir film. Öylesine inorganik ki komedi ve korku arasında filmi hafife almanızı sağlayacak açık bağlar bile kuramıyorsunuz. Dengesiz bir yapıda eğreti bir pozisyonda, tüm filmi rahatsızlıkla izliyorsunuz.

2. AMER РH̩l̬ne Cattet, Bruno Forzani

Görsel açıdan çok etkileyici olan AMER, “Emanuelle meets Giallo” formatında, Giallo filmine modern ve erotik bir saygı duruşu gibiydi. Filmi erotik bir korku filmi olarak tanımlamak yanlış olmaz. Cinsellik korkusu teması ve görselliği ile birçok açıdan bana 1973 yapımı Lemora: A Child’s Tale of the Supernatural filmini anımsattı. Film 2009 yapımı görünmekle birlikte, ülkemizde İstanbul Film Festivali kapsamında gösterildi.

1. THE WOMAN – Lucky McKee

MAY filmi ile gönlüme taht kurmuş LUCKY MCKEE den yine iyi bir film izlemek açıkçası çok iyi oldu, ve hayır kesinlikle kendisinden bu kadar iyi bir film beklemiyordum. Bu yamyam filminin bu kadar etkileyici olmasının bana göre en büyük nedeni The Woman rolündeki Pollyanna McIntosh’un performansıydı. McKee odağında kadınların olduğu öyküleri anlatmakta tam bir uzman. Film teknik olarak 2009 yapımı OFFSPRING filminin bir devamı olarak görünse de, aslında bana göre tek başına özgün bir film olarak değerlendirilmeli. The Woman rahatsız edici olmayı her sahnesinde başaran, elini kan ve sertlikten yana da korkak alıştırmayan, bir numaralı film olmasını sağlayacak karizmaya da sahip, assolist gibi bir korku filmiydi.

Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube