Blood Feast – Herschell Gordon Lewis 1963

Blood Feast

Yönetmen:Herschell Gordon Lewis
Senaryo:Allison Louise Downe
Oyuncular:William Kerwin, Mal Arnold
Yapım Yılı: 1963
Ülke: ABD


Konu: Mısırlı bir catering şirketi sahibi olan “Fuad Ramses” (evet doğru duydunuz: isim Fuad, soyad Ramses) kafayı mısırlı bir tanrıça olan İştar’ı hayata döndürmekle bozmuştur. Genç kadınları doğrayıp, fırınlayıp, standard bir catering operasyonu sırasında olan bitenden habersiz konuklara yedirdiğinde bu operasyonu tamamlayacağına inanmaktadır. Fuad Ramses’in bu işte en büyük sıkıntısı yeter miktarda çıpıl kadın bulup onları doğramaktır ki peşindeki detektiflerin basiretsizliği ve çıpıl kadın bolluğu nedeniyle bunda aslında pek de sıkıntı çekmeyecektir.


Korku Filmleri Yorumu: H. Gordon Lewis’in 1963 tarihli bu filmi, korku sinemasında ilk gore ya da splatter filmi olarak tanınmaktadır. Filmde anlamsız bir biçimde çok et ve kan görüntüsüne yer veriliyor. Bu aynı zamanda ilk “şok istismarı” (shock exploitation) film olarak da etiketlenebilir. Çünkü görsel şiddetin ve detayın filmin öyküsünü destekleyen hiçbir yanı yok; şok sahneleri, kesme biçmeler, et ve kemik görüntüleri tam anlamıyla istismar amacıyla, dikkat çekmek için kullanılıyor. Bu anlamda, özellikle gore-splatter sinemasının istismarcı kökenini inceleyebilmek açısından çok yararlı bir film.

Aynı zamanda hem çok kötü ve amatörce çekilmiş olan hem de tüm bu sebeplerden dolayı çok eğlenceli bir film. 50’lerin Ed Wood filmleri havasında bir filmde, son derece kötü oyunculuklar, berbat diyaloglar, tüm görsel istismarın ardındaki kıytırık bir detektiflik teması hep birlikte ele ele tutuşmuşlar bizi bekliyorlar. Yan karakterler ve hatta hesapta başrolde olan detektif karakterleri o derece berbat yazılıp çizilmişler ve yeteneksizlik abidesi oyuncular tarafından o kadar abartıyla sunulmuşlar ki Fuad Ramses muhteşem bir karakter olup çıkıyor.

Böyle kötü biçimde tanıttığıma bakmayın; bu filme sadece kötü demek haksızlık olur. Bu film bir kötülük abidesi. Korku filmi seven ortalama bir izleyicinin kaçırmaması gereken, inanılmayacak biçimde eğlenceli bir seyirlik. Hele ki bir de Tarantino ve Rodriguez’in Dehşet Gezegeni-Ölüm Geçirmez ikilemesini sevdiyseniz. Bu ikilinin “kötü film üretme” projelerinde alıp alabilecekleri en büyük ilham, istismar ve özellikle şiddet istismarı konusunda bir ilk olan bu filmdir.

Gökhan Toka


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

One thought on “Blood Feast – Herschell Gordon Lewis 1963

  1. Korkuyu, istismarcı bir tavır üzerine inÅŸaa eden Herschell Gordon Miles’ın ilgiylr izlenen filmlerinden biri. Filmin genel atmosferi bir temsil havasında geçiyor. Uzun süre, filmin, bir tiyatro dekorunda çekilip çekilmediÄŸinden şüphe ediyorsunz. Zorlama bir senaryodaki alternatifi olmayan bir gizemin, ÅŸaşırtmayan finaline ÅŸahit oluyorsunuz. Filmin, bütün katliam kısımlarında, yapay unsurlar karşımıza çıkıyor. Tüm bunlara abartılı oyunculuk facialarını eklediÄŸimizde 60’lardan günümüze bir istismar sinemasına armaÄŸanı kalıyor.

Comments are closed.