Body Bags – 1993

Body Bags

Yönetmen:John Carpenter, Tobe Hooper
Senaryo:Billy Brown, Dan Angel
Oyuncular:John Carpenter, Tobe Hooper, Wes Craven, Sam Raimi, Stacy Keach, Mark Hamill, David Naughton
Yapım Yılı: 1993
Ülke: ABD


Konu: Sonradan Masters of Horror serisini de yapan “Showtime”ın, 93 yılında yine TV için yaptığı bir antoloji korku projesi Body Bags. Vaktiye TV’de ara ara dönen Body Bags, dimağımızda hoş bir sada olarak kalmış ve iyi olmuş; keza biri hariç tamamı yavan olan üç kısa filmden oluşuyor. Oyuncular listesinde de görebileceğiniz önemli ABD’li korku ustalarını irili ufaklı rollerde görebilirsiniz. İlk ve ikinci filmlerin yönetmeni, ve ayrıca projenin morgda geçen bağlantı bölümlerinin sunucusu John Carpenter. Üçüncü filmin yönetmeni ise Tobe Hooper.
1. Morg. Bağlantı bölümü. Yönetmen John Carpenter. Tales from the Crypt özentili, komik bile olmayan oldukça sıkıcı bir sunumda, John Carpenter’ın kendisi var.
2. Gas Station. İlk film. Seri bir katilin kol gezdiği bir bölgedeki benzin istasyonunda, genç bayan Anne ilk iş gecesini yaşayacaktır. Kendinden önceki çalışandan istasyondaki kabini devralan Anne, ıssız ve sakin bir yolun kenarındaki bu istasyonda oldukça gerilimli bir gece geçirir.
3. Hair. Projedeki bana göre tek seyredeğer bölüm. Saçları dökülen ve buna fena halde takılmış olan orta yaşının üzerindeki Robert için hayat cehenneme dönmüştür. Takıntılı bir şekilde saçlarını geri kazanmaya takılmış olan ve adeta bundan ve kellik sorununundan başka birşey düşünemeyen Robert, kafasını boyamak da dahil her yolu sırasıyla dener. En sonunda, artık umudunu kesmek üzereyken TV’de reklamını gördüğü yeni bir tedavi yöntemini denemeye karar verir. Tedaviye çok iyi yanıt veren Robert’ın kafasından, ertesi gün lüle lüle, omzuna kadar uzanan saçlar fışkırır. Sevinçten havalara uçan ve saçlarını rüzgara dağıtan zavallı Robert ne yazık ki kafasındaki uzantıların saç olmadığının henüz farkına varamamıştır. Robert’ı oynayan Stacy Keach adeta rolle bütünleşmiş. Çok eğlenceli ve komik bir bölüm. Özellikle Robert’ın baktığı her şeyin (köpekler de dahil) uzun saçlı ve saçla ilgili olması durumu iyice komik yapıyor.
4. Eye. Bu bölüm Tobe Hooper’ın. Ünlü bir beyzbol oyuncusu geçirdiği trafik kazasında sağ gözünü kaybediyor. Tek gözle beyzbol oynayamayacağı için çok üzülen adamın yardımına bir doktor koşuyor ve yeni bir teknikle göz nakli yapıyor. Ameliyatı başarılı geçen ve gözünü kullanabilen adam bir süre sonra hayaller görmeye başlıyor. Buradan Pang biraderlerin The Eye’ına da gidilebilir tabi ama bu öykü çok saçma ve yavan yerlere gidiyor. Tobe Hooper’ın yaptığı herhalde en kötü işlerden biri.
Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube