Cinderella – Man-dae Bong 2006

316708136_6df5038c8d_o.jpg

Yönetmen:Man-dae Bong
Senaryo:Kwang-soo Son
Oyuncular:Ah-yung Ahn, Gyu-ryun Ahn, So-min Jeon, Se-Kyeong Shin
Yapım Yılı: 2006
Ülke: Güney Kore


Korku Filmleri Yorumu: Hastalıklı ve dramatik bir film. Anne var, kız var. Güzelleşmek için bıçak altına yatmaya hazır kızlar, kadınlar vb. Şu güzelleşme tutkusu zaten başlı başına hastalıklı bir durum. Filmde ne olduğu, korku unsurunun, estetik ameliyat olan kadınlara musallat olan korkunç bir hayalet mi, katil bir cerrah anne mi, şok edici toplumsal bir çılgınlık anlatısı mı olduğu belli değil. Bence hepsinden biraz olmakla birlikte daha çok cadılık ve büyücülükle ilgili. Adından da anlaşılacağı üzere birlikte yaşayan plastik
cerrah anne ve öğrenci kızının evlerinde kızın varlığından haberdar olmadığı biri daha var: cinderella. Anlatım açısından oldukça başarılı, üstteki filmin aksine uzakdoğu korku sinemasının karışık kurgu tekniğini barındırıyor. Hastalıklı anne kız ilişkisi, melodramatik yapısı ve güzelleşme çılgınlığı üzerine güzel, ürpertici bir film. Filmin oldukça amatör olduğu yanları olmasa çok daha iyi olabilir. Özellikle hayalet imgeleri iyi değil ve çok işlevsel kullanılamıyor. Ayrıca bu güzelleşme deliliği denen şey de tam olarak anlatılamıyor ve örneklemeler oldukça basit ve yüzeysel kalıyor.


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

One thought on “Cinderella – Man-dae Bong 2006

  1. Filmi izlemedim ama şöyle bir tahmin yürüteceÄŸim: cinderella plastik cerrah’ın ameliyatı sırasında ölen ve iki boyut arasında kalan bi hayalet mi?

Comments are closed.