Cloverfield (Canavar) – Matt Reeves 2008

Canavar

Yönetmen:Matt Reeves
Senaryo:Drew Goddard
Oyuncular:Lizzy Caplan, Jessica Lucas, T.J. Miller, Michael Stahl-David, Mike Vogel, Blake Lively
Yapım Yılı: 2008
Ülke: ABD


Konu: Film, irice bir ne idüğü belirsiz yaratığın New York’un göbeğindeki bir binayı yakıp yıkması ve özgürlük heykelinin kafasını koparıp sokaklarda sürümesi şeklindeki görüntülerle açılır. Beş New Yorklu vatandaş, olaylara yakından bakabilmek maksadıyla ellerinde dv kameraları, olay yerine nüfuz etmişlerdir. Film Blair Cadısı formatında bir yaratık öyküsüdür. Çekimler tamamen arkadaşların dv kameraları üzerinden aktarılmaktadır.


Korku Filmleri Yorumu: Cloverfield (Canavar), Amerikan tipi korku filmi üretim şablonu içerisinde, amacı şablonu zorlamak ve çuvaldızı kendine batırmak olan, buna karşılık bunu tam anlamıyla yapmayan iğne kalınlığında bir yapım.

Blair Cadısı tadında bir film olarak lanse edildi; ancak Blair Cadısını sevdiyseniz bu filmi sevme olasılığınız çok az. Çekimlerin amatör kamera ile yapılması dışında bu film ve BC arasında hiçbir bağ yok. Blair Cadısını çekimleri nedeniyle sevmediyseniz bu filmi sevme olasılığınız yine çok az. Blair Cadısını, olay eksikliği ve sıkıcılığı nedeniyle sevmediyseniz, bu film size göre.

ABD tipi standard aksiyon korku filminin, bol efektli, canavarlı manavarlı, patlamalı çatlamalı amerikan filminin, inandırıcılık kazanmak adına sokağa döküldüğü, kameranın yer seviyesine, göz seviyesine indirildiği bir film. Bunun iki temel sonucu olmuş:

1. Film inandırıcılık kazanmamış ama bunun yerine etkileyicilik kazanmış. Belli oranda oyuncuların, yaşananların dehşetini ve korkusunu, izleyicilerin daha net hissedebilmeleri olanaklı olmuş. Bu tür bir filmi rahatça “korku filmi” olarak etiketleyebilmek genelde çok mümkün olmasa da bu filmi rahatlıkla korku filmi olarak etiketleyebilirsiniz.

2. Film samimiyetini yitirmiş. Çünkü aksiyon şemasının yoğunluğu tipik Holywood aksiyon filminden az değil. Sokak seviyesindeki bir göz seviyesine inmesine rağmen bakış açımız maşallah hiçbirşeyi kaçırmıyor ve her türlü yaratık aktivitesinin, her türlü belalı aksiyonun her seferinde en göbeğinde yer alıyor. Sanki koskaca yaratık işi gücü bırakmış bizim kameranın peşinde koşuyor. Tankları bile zonk diye eziveren, özgürlük heykelinin kafasıyla tek kale maç yapan, koca koca binaları püf diye yıkıveren heyhula gibi koskoca yaratık, bizim tayfadan birini gümlettiği zaman adamcağız her nasılsa tam kameranın karşısında, nurlar içerisinde yerde yatar vaziyette görülebiliyor. Tabi sadece bu da değil. Amerikalı dostlarımız yine ne yapmışlar ne etmişler, işin içine aşk hikayesi katmaktan kendilerini alıkoyamamışlar. Hatta öyle ki, film neredeyse bir “aşk filmi”.

Sevgililerin Coney adasına yaptıkları romantik bir gezinin görüntüleri üzerine kaydedilen filme konu yaratık faciası görüntüleri, yine ara sıra bu eski görüntüler tarafından kesiliyor. Bu iyi bir buluş olmuş ve çok da iyi biçimde kullanılmış. Kısacası aşk, intikam, öfke, patlama, aksiyon, yaratık, uzaylılar, askerler, tanklar, çöken binalar: Ne ararsan bu filmde var. Samimiyet hariç herşey. Bir yandan sokağa inen, insan gözüne özenen bir kamera ile erişilmek istenen bir korku ve inandırıcılık düzeyi, bir yandan inandırıcılığı ortadan kaldıran amerikan şablonu etliye sütlüye dokunmaz hoş ve boş aksiyon filmi anlatısı.


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

2 thoughts on “Cloverfield (Canavar) – Matt Reeves 2008

  1. Arkadaşla tekrar izlediğimde bile sıkmayan güzel film..

Comments are closed.