Creep – Christopher Smith 2004

b000bq5j8g01_sclzzzzzzz_.jpg

Yönetmen:Christopher Smith
Senaryo:Christopher Smith
Oyuncular:Franka Potente, Vas Blackwood
Yapım Yılı: 2004
Ülke: İngiltere


Korku Filmleri Yorumu: Creep beni çok şaşırttı. Toplu bir korku filmi alım işlemi sırasında, kiloyla aldığım filmlerin :) arasından çıktı. Değerli bir taş gibi. Korku filminden anlamayan IMDB’ciler bu filme ortalamada 5.5 vermişler. Yazıktır, günahtır. Gerçekten, alırken yönetmenine de dikkat etmemiştim. Seyrettikten sonra Smith olduğunu öğrendim ki Severance’da (Kanlı Mesai) çıkardığı iş hiç fena sayılmazdı. Creep bir önceki filmi ve kesinlikle komedi değil. Zaten Kanlı Mesai’yi izlerken komediye karşılık kullanılan korku unsurunun ciddiyetinden ve betimlenmesinden etkilenmiştim. Creep ise hem yarattığı atmosfer ve anlatım tekniği açısından, hem de ciddiyeti ve gerilimi ile daha iyi bir film. film Londra’da ve daha çok da Londra metrosunda geçiyor. Bilenler için, oldukça köhne ve karışık bir yerdir. Franka Potente’nin oynadığı Kate karakteri bir akşam kız arkadaşları ile bir partideyken “George Clooney” in o gece Londra’da olduğunu öğreniyor. (bunlar ciks kızlar). Ve George Clooney’le belki yatarım diye (hatta kendinden önce aynı amaçla partiyi terk eden bir diğer arkadaşını da ekarte edebilmek amacıyla hışımla) partiden ayrılıyor. George’a kavuşmak için metroyu kullanmaya karar veriyor ama treni beklerken uyuya kalıyor. Uyandığında ise son trenin çoktan gittiğini anlamanın ötesinde, tüm kapıların kapandığını ve istasyondan çıkamadığını da görüyor. Bundan sonrasında ise George Clooney’le tatlı bir gece geçirmenin tatlı hayaliyle yola çıkmış bu ciks kızımız için bambaşka bir gerçekliğin de bu şehrin altında bir yerlerde var olduğunu fark etme gecesi başlıyor. Dışarı çıkabilmek için metro tünellerinde kalan evsiz insanlardan yardım almak istiyor ama tünellerde, evsiz insanları avlayan korkunç bir yaratık daha var.

Öyküdeki boşluklara rağmen çok beğendim. Oldukça dışavurumcu bir anlatımı olduğunu, tuhaf, karanlık, rahatsız edici ve yüksek gerilimli, acımasız bir film olduğunu uyarı niteliğinde söylemeliyim. Ve tabi korkunç olduğunu da. Sadece bir korku filmi olmakla da kalmıyor kendi konteksini de bir biçimde süt pembe bir bilinçsizliği ve yüzeyselliği eleştirerek ve underground acımasız gerçekliğe dikkat çekerek yaratıyor. Bu hafta izlediğim en iyi film diyebilirim. Son ana kadar acımasızlığı ve öyküsündeki boşluklar nedeni ile ve kabus havasıyla bu kadın rüya mı görüyor diye düşündürüyor ama ne yazık ki rüya değil. Hatta ilginç bir şey, en çok korktuğum yer de bunun bir rüya olmadığını fark ettiğim son sahnesi oldu. Enteresan bir kişiliğim. Gerçekten de creep’in kendisinden çok (ki onun korkulma kapasitesi bir süre sonra sona eriyor) fark edişler daha korkunç. Bu filmin amacı da böyle bir fark ediş korkusunu anlatmak zaten.
Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

2 thoughts on “Creep – Christopher Smith 2004

  1. Creep filminde doktoru taklit ettiÄŸi
    ironik doğum sahnesi çok başarılı.Oyuncular başarılı iş çıkartmış, kıyılarda kalmış fakat kült olmaya aday bir film bence.

Comments are closed.