Deliria (Bloody Bird / Stagefright) – Michele Soavi 1987

Deliria

Yönetmen:Michele Soavi
Senaryo:George Eastman, Sheila Goldberg
Oyuncular:Barbara Cupisti, David Brandon, Loredana Parrella, Robert Gligorov, Giovanni Lombardo Radice, Martin Philips, James Sampson, Ulrike Schwerk, Mary Sellers, Jo Ann Smith, Piero Vida, Clain Parker
Yapım Yılı: 1987
Ülke: İtalya


Konu: Argento’nun en iyi öğrencisi Michele Soavi’nin ilk filmi. Dellamorte Dellamore ‘nin yönetmeni Soavi, bu ilk filmi ile de oldukça başarılı. Özellikle Star TV test yayın dönemlerine denk gelmiş kitleler, Deliria’nın (namı diğer Stagefright veya Bloody Bird) o kapsamdaki komşum bir vampir vb filmlerle birlikte gece yarısı kuşağı kapsamında döndüğünü hatırlayacaklardır. Küçük bir tiyatro grubu, hangardan bozma bir tiyatroda oyunlarını sahneye koymaya hazırlanmaktalar. Provalarda işler yolunda gitmemekte, yönetmen ve oyuncular arasında sürekli bir sinir harbi yaşanmaktadır. Provalar geceye sarkar. Bu arada dışarı çıkmış olan bayan oyunculardan birinin gözüne kazma saplanır. Polis gelir. Polis etrafı güvenlik kordonuna alır. Katilin halen yakınlarda olabileceği ihtimaline karşı da bir polis eskortu kapıya bırakılır. Normal şartlarda bu trajedik olay karşısında provaların bitmesi gerekmektedir. Ancak yönetmen ve yapımcı, bu cinayetin oyunları için iyi bir reklam olabileceğini düşünürler. Kapıları kilitleyen yönetmen kimsenin dışarı çıkmasına izin vermeyecektir. Bu arada bilmedikleri, katilin de içeride kilitli olduğudur. Soavi’nin tarzına uygun olarak (kısmen tabi bu vizyonda Argento beslemesi de bulunmakta) bu apaydınlık ve rengarenk filmdeki (sahne ışıkları altında) cinayet sahneleri muhteşem. Kafaya kuş maskesi takmış olan katilin sırasıyla hemen her türlü alet ve edavat ile (kazma, balta, bıçak, matkap…) ve her türlü kan revan, kafa, kol, bacak eşliğinde cinayetler işlediğini görüyoruz. Gerilim dozu, kan revan dozu, aksiyon, heyecan; herşey yerli yerinde. Çok iyi ve kaliteli bir slasher örneği.
Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

2 thoughts on “Deliria (Bloody Bird / Stagefright) – Michele Soavi 1987

  1. Izledigim bu filmde üc,dört sahne kesilmis ve tekrar birlestirilmisti.Belli oluyordu sahnelerin daha önce kesildigi.Renk degisiminden.
    Idare eder bir film.

  2. Feci korkunç bir filmdir. Dario Argento filmlerine çok benzer ki, belirttiğiniz gibi kendisi ustayı çok takdir eden bir yönetmen. Unutamadığım bir sahne var filmden: Katilin tiyatro sahnesinde bir koltukta oturup elinde yalnış hatırlamıyorsam mızrak gibi bir şeyle beklemesi, orda kameranın bu sahne etrafında yavaşça dönmesi, ordaki sessizlik. Korkunç, tek kelime ile.

Comments are closed.