Don’t Look Now – Nicolas Roeg 1973

Don

Yönetmen:Nicolas Roeg
Senaryo:Daphne Du Maurier (Öykü), Allan Scott
Oyuncular:Donald Sutherland, Julie Christie
Yapım Yılı: 1973
Ülke: İngiltere, İtalya


Korku Filmleri Yorumu: Bu film nicedir arşivimde duruyordu. nereden nasıl geldi bilmiyorum. bilirsin bu konuda muazzam hafızam vardır. hangi filmi nerden aldım, nerde ne zaman kiminle izledim gün ve gün hatırlarım. bunu nerden buldum bilemiyorum. besbelli benim değil. neyse, nicedir görüyordum, dont look now yazısını okuyunca “tamam tamam şşşş” deyip görmezden geliyordum. ama geçenlerde internette cüce katiller hakkında bir araştırma yaparken bu filmin adıyla da karşılaştım ve izlemeye karar verdim.
evet doğru duydun, cüce katiller hakkında araştırma yapıyordum. ne olmuş, fantastik bir insanım suç mu? izlememe bir sebep de donald sutherland ve kadın oyuncu arasında gelişen sevişme sahnesinin dillere destan oluşuydu. gerçekten de öyleydi, bırakın o dönemi bu dönem için bile baya baya bir sahneydi. dont look now eski korku filmlerinin ne kadar farklı ve özel olduklarını hatırlattı bana defter. bütün filmi maksimum tedirginlik katsayısı ile adeta diken üzerinde seyrettim. gerçi katilin cüce olduğunu biliyordum ama :) bu durum katsayıyı azaltmadı bile. filmin venediğin küflü ve karanlık atmosferinde geçmesi ve italyan korku sinemasının birçok estetik özelliğini barındırması diğer artılarıydı. yönetmen çok iyi bir iş çıkarmıştı. öykü iyi gelişiyordu, çok iyi aktarılıyordu ama saçmasapan biçimde sonlanıyordu ki bu durum beni biraz üzdüyse de sonuçta şekli biraz yamuk olsa da yine de istiridyede bir inci bulmuş bir kaptan kadar buruk sevindim. night shayamalan bu filmi her an yeniden çekebilir. öyküsü onun tarzına yakın. sonunu değiştirmesi lazım ama biraz. tam italyan tarzı (argento vb) bir son olmuş. yönetmen de ingiliz aslen ama bence burada daha çok italyanların etkisi var.


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

4 thoughts on “Don’t Look Now – Nicolas Roeg 1973

  1. Gercekten venedigin tarihi dokusu icinde gecen sonunu merak edip sizi icine ceken bir film.Gerci sonu beni etkilemisti.Belkide filme iyi kaptirdim kendimi.Eski ama kalite bir film.
    Tavisye ederim.
    Not: Harbiden sevisme sahnesi dillere destan, baya uzun sürüyor.ve kamera hareketleride ilginc o dönem icin…

  2. 2011 de vizyona tekrardan girecek olan film.Tam olarak nasıl deÄŸiÅŸiklikler olacak belli deÄŸil ama yeni teknoloji sayesinde, eskisinin tadını damakta bırakarak tekrardan yeni bir biçimde sunulması planlanıyor…

  3. ya inanmıyorum filmin açıklamasında katili söylemek de ne demek, sağolun bütün şevkimiz kaçtı sayenizde. tam bir aymazlık!!

  4. Ä°stanbul film festivalinde izlemiÅŸtim tam bir giallo :D.

Comments are closed.