El Buque Maltido (The Ghost Galleon / Hayaletler Gemisi) – Amando de Ossorio 1974

Hayaletler Gemisi

Yönetmen:Amando de Ossorio
Senaryo:Amando de Ossorio
Oyuncular:Maria Perchy, Jack Taylor, Barbara Rey
Yapım Yılı: 1974
Ülke: İspanya


Konu: B- movie’lerin heralde en ironik filmlerinden biri. Az sayıda oyuncu, az sayıda mekan çalışması, denzin ortasında bir kanyon, sinema tekniğinden muaf görselliği, kasveti ve ağır işleyişine rağmen korkunç hemde çok korkunç bir film.

Kendisinden haber alamadığı arkadaşı Katy’yi merak eden Noemi, Lilian’ı ziyaret eder ve bilgi almaya çalışır. Kayıp kız, aslında asparagas haber yapılması istenen bir plandan dolayı kayıptır. Bu plan ise şöyledir: Bir şirket sahibi Howard, sandal imalatı yapar ve ürünün sağlamlığını test edilmesi için, Katy ile birlikte başka bir kızı kendi sandalına bindirip denize gönderir. Kayboldukları haber yapılacak, bulunduklarında ise Howard’ın kaliteli sandalı sayesinde uzun süre denizde sağ kalmaları asparagas haberi sayesinde ürünü tanıtılmış olacaktır. Plan istediği gibi yürümez. Bazı entrikaların da yürüdüğü olaylar örgüsü, karakterleri bir hayalet kanyona getirecek ve korkunç olaylar başlayacaktır.Filmde uyuyakalan kişilerin hayaletlere yem olması ilginç nüanslardandır. Video kaset döneminde “Hayaletler Gemisi” adı ile piyasaya sürülen film, düşük bütçesine rağmen başarılı bir korku klasiği sayılabilir.

Melisa Aydın


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

One thought on “El Buque Maltido (The Ghost Galleon / Hayaletler Gemisi) – Amando de Ossorio 1974

  1. Filmin bir üçlemenin bölümlerinden bir olduğunu eklemeyi unutmuşum.BLİND DEAD serisinin bölümlerinden biri film. Tapınak şövalyeleri adı verilen bu hayalet zombiler her 3 bölümde de korku dolu saatler vadediyor.Üstelik tam bir B-movie tadı ile.

Comments are closed.