These are tough times.

Trump is the president, Erdogan will be this Sunday, the whole world is at the edge of an idiocratic collapse with both fascism and terrorism being on the rise, and lets face it: In these fragile days, Australia does not want you to visit her, even on a tourist visa. She wants you to stay away, until the tough days are over.

Well, at least this is my conclusion from watching Wolf Creek TV Series…

Through my childhood, Australia has always been a fascinating dream destination for me. Remote, lonely, wide and wild… Whatever you would name it, a perfect settling for a child’s dream.

Nothing has changed my dream about visiting the country so far, even the giant spiders, documentaries about them, poisonous jelly fish and the documentaries about them, oh well of course the sharks, how could i forget those, and of course the movies about giant white sharks off the Australian giant barrier, “The Reef”… Even the slashers and the red neck horror stories taking place in the remote Australian wildirness, they couldnt change my mind… The Dying Breed, The Wolf Creek; to me, these movies were nothing more than a sweet nostalgia around the dark past of the country when it was utilized by British as an isolated colony where they used to store all the criminals of their home land…

However the 2016 Wolf Creek Mini TV Series, which is based on the success of the Wolf Creek movie series, is pushing the limits a bit too high, and I’m about to change my mind…

Wolf Creek Tv Series Review

In this TV series, everything looks the same with the movie series, the settlement, the main storyline, even the villain is the same: John Jarratt in the role of psychopat villain Mick Taylor, with exactly the same sickening laughs and convincing performance. So how is it different?

The answer is with the number of villains. Its not only Mick Taylor, almost everyone else with an Australian passport is a villain in the series, and they are all trying to kill our main protagonist. If you take this TV Series as a demographical base for your sociology thesis, you can easily conclude that the % of villains and psychopats to whole Australian population is around 90%, with only 10% standing on the bright side. And as a result, the tourists in the TV series, they are dying like flies: “Excuse me, how can i go to…?” BAAAAAAM! You are dead.

Jack Jaraat in the role of Mick Taylor in Wolf Creek Tv Series

Touring the Australian wild, our main protagonist, a 19 year old college student “Eve” and her family are attacked by Mick Taylor. Eve’s whole family is brutally murdered by Mick, and Eve is also seriously wounded. However she somehow manages to survive, and upon recovering, she starts to search for Mick Taylor all around Australian wild, to pay him a revenge. Simple as that.

The story line is a bit simple and lacking the depth regarding to credibility and seriously underdeveloping some main side characters, and is not the strongest point regarding to the series. In addition to John Jarratt’s super performance as the psychopat Mick Taylor, what’s best about it, is probably the way it is crafted and edited, in terms of cinematography and colors, nicely catching the soul of Australian remoteness and the feeling of loneliness.

Well, except for the opening episode, which is a bit weak in terms of direction and edit quality. The most important starting events that will fire this 6 episode revenge rampage, are edited in a very fast pace, forming a little or no emotional foundation for the rest of the story. The issue is that, in similar stories where a movie series is adapted for TV, generally the creator of the movies directs the opening episodes, such as Sam Raimi directing the first episode of “Ash vs Evil Dead”, or David Fincher taking the role of director for the first two episodes of “House of Cards”. In 2016 Wolf Creek TV series to our surprise, the creator and director of the Wolf Creek movies, Greg McLean steps in to direct the closing episode to the series. Which… is not really a surprise by the way, as the closing episode throws in some fresh pieces of story in which we discover the childhood of Mick Taylor and the underlying story behind the birth of a psychopat, for the first time in the Wolf Creek legacy.

2103 korku sinemasının en bereketli yıllarından biriydi. Çok başarılı yeni filmlerin yanı sıra, oldukça güzel yeniden çevrimler ve devam filmleri izledik. 2013 boyunca izlediğim en başarılı korku sineması örneklerini aşağıda sizin için derledim.

LORDS OF SALEM – Rob Zombie

lords of salemRob Zombie yönetmen olarak bana göre en iyi filmini çekti. Aslında bu son filmi belki de Rob Zombie’nin İLK YAPMASI GEREKEN filmdi. Müzisyen kimliğini de ilk defa işin içine kattığı, çarpıcı görselliğe sahip, ancak Rob Zombie gibi bir ismin çıkarabileceği bir filmdi. Bana göre yılın en iyi filmi LORDS OF SALEM oldu. Uzun yıllar sonra bile hatırlanacak bir kült film, Rob Zombie’nin şimdiye dek yaptığı ve yapacağı en güzel iş..

THE CONJURING (Korku Seansı) – James Wan

conjuringJames Wan bu yıl iki filmle birden geldi. Conjuring, yönetmenin merakla beklenen devam filmi Insidious 2’den önce vizyona girdi. Herkes Insidious 2’yi beklerken yönetmen asıl bombayı bence The Conjuring ile patlattı. Saw ve Insidious gibi filmleri ile korku sinemasında büyük bir prestiji olan James Wan’ın filmografisinde bana göre bardağı taşıran film The Conjuring oldu. Bu filmdeki başarılı yönetimi ve anlatımı artık şüphe bırakmaksızın Wan’ı gelmiş geçmiş en başarılı korku sineması anlatıcıları arasına soktu diye düşünüyorum. Aynı şekilde, kendi türünün en başarılı örneklerinden biri, gelecekte kült statüsünde anılacak bir film.

MANIAC – Franck Khalfoun

maniacYılın en başarılı yeniden yapımıydı. Psikopat tiplemelerine oldum olası daha yakın bulduğum Elijah Wood’u sonunda (Sin City hariç) bu tür bir rolde görme imkanımız oldu. Açıkça, 1980 yapımı örijinal Maniac biraz kıyıda kalmış, unutulmuş bir film. Bu profildeki bir filmi yeniden çekmek gişe açısından biraz riskli bir girişim olarak görülebilir. Ama dönem olarak bu yeniden yapımın aslında tam da zamanıydı. Katilin kendi gözünden anlatım, gözüyle seven ve gözüyle öldüren, first-person shooterlar ve çöpçatan siteleri arasında gidip gelen günümüz bilgisayar başı insanının çok iyi özümseyebileceği dilden bir ifade ortaya koyuyor.

EVIL DEAD (Şeytanın Ölüsü) – Fede Alvarez

evil deadYılın en çok beklenen en iddalı filmiydi. Evil Dead gibi, korku sinemasının en önemli, türü yaratan filmlerinden birinin yeniden yapımının vizyona gelecek olması türü seven herkesi çok heyecanlandırmıştı. Orijinal filmin yönetmeni Sam Raimi’nin ve hatta orijinal filmin başrol oyuncusu Bruce Campbell’in yapımcılığında çekilmiş olması kötü bir yeniden yapım olmayacağına dair ipucu verse de, yine de herkes sonucu merakla bekliyordu. Sonuç ise olağanüstü kanlı ve dinamik bir film olarak karşımıza çıktı. Orijinal filmden öyküsel farkları, konuyu artık ezbere bilen izleyiciyi de filmin içine rahatsız etmeden çekebildi. Maniac’la birlikte bu yılın en başarılı yeniden yapımlarından oldu.

V/H/S/2

vhs2Bir devam filmi olarak görmek ne kadar mümkün bilmiyorum. Sonuçta, 5 ayrı yönetmenin 5 ayrı kısa filminden oluşan bir korku antolojisi örneği. Filmlerin hemen hepsi çok başarılıydı. Bu tür antolojilerde filmleri birbirine bağlayan ana öykü genelde zayıf olur, VHS2’de böyle bir durum da yoktu. Belki bir filmi hariç, başından sonuna gerilim dolu ve korkutucu bir yapımdı. Makyaj ve görsel efektler harikaydı. Son zamanlarda gördüklerimin en iyisi. Kaçıranlar çok şey kaçırmış olabilir, mutlaka izleyin. Özellikle Safe Haven adlı bölüm, bir kısa film olmasına rağmen, son yıllarda izlediğim en şoke edici, en eğlenceli ve orjinal işlerden biriydi.

ALL HALLOW’S EVE – Damien Leone

all hallows eveAntolojilerden söz açılmışken, 2013’ün en sinir bozucu filmini atlamayalım. Yine kısa filmlerden oluşan bir film. Palyaçolardan korkuyorsanız (ki IT’den beri hemen herkesin korktuğunu biliyorum) bu filmin sizi epey korkutacağını, sinirlerinizi epey bir yıpratacağını düşünüyorum. Çocukların bu filmi izlemesi ruhsal gelişimleri açısından biraz sakıncalı olabilir, onu da uyarı olarak belirteyim. Halloween’de izlenecek filmler listesine taptaze bir ekleme.

MAMA РAndr̩s Muschietti

mamaMama yılın ilgi çeken filmlerinden biriydi. Filmin açılışı ve ilk yarısı çok çok iyiydi. Sonunu biraz yavan ve klişe bulsam da yine de korku seyircisinin aklında yer eden 2013 filmlerinden biri oldu. Yönetmenin daha önceki bir kısa filminin uzun versiyonu olduğundan tekrar çekimler sınıfında iyi bir örnek olarak düşünülebilir.

DARK CIRCLES – Paul Soter

dark circlesIMDB kullanıcılarının çok da aman aman beğenmediği, benim ise bayıldığım bir film. Hayaletli ev – evdeki hayalet (whatever) konusu gibi çok fazla örneği olan, dolayısıyla da zaman zaman şahsıma daral getiren bir konuda olmasına rağmen bu filmi ben çok başarılı buldum. Bu türü seviyorsanız, bence bu yılın bu türdeki en iyi filmi buydu. Üstelik ortada …. bile yoktu! (Spoiler …. olarak değiştirilmiştir).

AN AMERICAN GHOST STORY – Derek Cole

an american ghost storyYine evdeki hayalet – hayaletli ev konulu başka bir başarılı film. Bu filmi ilginç yapan şey bütçesi. Film, toplam 10bin dolar (yaklaşık 20bin TL) gibi bir para harcanarak çekilmiş. Ortaya çıkan işe bakınca şaşıracak, şoke olacaksınız! Koca koca yapım şirketleri milyon dolarlara bunun çeyreği kadar bile ürkütücü olmayan filmler çekiyorlar. Adamlar kelime anlamıyla vatandaşın birinin kafasına beyaz örtü koyarak sıçırtan hayalet yapmışlar! Ulan, böyle filmden korkulur mu diyenlere cevabım: deneyin de görün bakalım kim neyden korkuyor! (The Others’da korkmuştunuz mesela kafadaki örtüden)

SEASONING HOUSE – Paul Hyett

seasoning houseYılın en başarılı İNTİKAM filmiydi. Bosna savaşında Sırplar tarafından esir alınan genç kızların zorla fahişe olarak çalıştırdıkları bir genelevde, sağır-dilsiz Angel’ın sürükleyici ve kanlı intikam öyküsünü izledik. Mezarlarınıza Tüküreceğim vb intikam türü filmlerde eksik olan gerçekçilik ve inandırıcılık The Seasoning House’da bence hiç eksik değildi. Filmi intikam temalı filmler içinde sivrilten de başrol oyuncusunun performansı ile birlikte işte bu gerçekliği oldu.

YOU’RE NEXT – Adam Wingard

youre nextYine çok fazla örneği çekilen bir alt türde, Home Invasion türünde başarılı bir örnekti. Sürükleyici, gerilimli, kimi anlarda komik, kısaca eğlendirici bir filmdi. Eğlendirici olmasıyla 80lerin oldschool korku filmlerini anımsattı.

MISCHIEF NIGHT – Richard Schenkman

mischief nightHome Invasion türünde, bir başka başarılı örnek bana göre Mischief Night oldu. Adıyla ve konusuyla, bu yılın seribaşı Home Invasion filmi (ama bana göre fos bir film olan) The Purge’ün bir kopyası olarak görülme riski var. Ama aslında The Purge’e iki tur bindirecek kadar yüksek gerilimli. Çok basit bir biçimde ilerleyen, basitliğiyle ilgi çeken bir film. Kurgusal olarak problemli de görülebilir. Ama ben epey sevdim. Bu filme bir şans vermenizi öneririm.

WOULD YOU RATHER – David Guy Levy

would you ratherGelelim OYUNLU filmlere. İtiraf edin, Jigsaw “I want to play a game!” dediğinden, The Cube’ü izlediğinizden beri, böyle hayatta kalmalı, hayatta kalma güdüsünü ve insani zaafları aşağılayan, akıl ve ahlak oyunlu filmleri seviyorsunuz. Bağımsız bir yapım olan Would You Rather’ın konusu ve oyunu çok basit: Bir milyoner, paraya ihtiyaç duyan kişileri bir akşam yemeğinde evinin salonuna toplar ve onlara sonunda sadece birinin kazanacağı bir oyun oynamak istediğini söyler. Kazanan parayı götürecektir. Oynamaları gereken oyun ise iki seçenekten birini seçecekleri basit bir oyundur. Ama seçenekler kimi zaman kırk katır ve satır misali olabilmektedir. Neredeyse tamamı bir yemek masası etrafında geçen müthiş bir “küçük” film.

HUMAN RACE – Paul Hough

human raceYine OYUNLU bir film, adı üstünde Human Race (“Race” hem “Yarış” hem de “Irk” anlamına geliyor, dolayısıyla İnsan Yarışı ya da İnsan Irkı), olaya daha felsefi ve fantastik bir yerden bakıyor. Birbirinden farklı bir sürü insan, kendilerini bir anda bir yarış parkurunda bulurlar. Çimene basan (çimlere basmak yasaktır), parkurdan çıkan veya tur bindirilen yarışmacılar kafaları patlayarak öleceklerdir. Yarattıkları insan ırkından artık umudu kesen tanrıların “başaramadık, olmadı bu ırk, en azından bari eğlenelim” mottosuyla seyr-eyledikleri küçük bir olimpiyat. Kurallar tanrısal derecede açık, izlemek aynı ölçüde zevkli.

NO ONE LIVES – Ryuhei Kitamura

no one livesYou’re Next ile birlikte bu listenin en eğlenceli filmlerinden biri. Tipik Ryuhei Kitamura abartılarıyla dolu, kanlı canlı bir film.

OPEN GRAVE – Gonzalo López-Gallego

open graveYılın en sevdiğim zombi filmi idi. World War Z ve Warm Bodies gibi gişe filmleri türü bu yıl epey bir bulandırdılar. Open Grave iyi senaryosu, hisli ve akıcı öyküsü, bir de Sharlto Copley’in oyunculuğu ile sağlam durdu.

CHAINED – Jennifer Chambers Lynch

chainedAslında 2012 filmi ama bize gelişi 2013. Maniac ile birlikte bu yıl izlediğim başarılı seri katil kontenjanı filmlerinden. İlginç konusu ve Vincent D’Onofrio oyunculuğu ile kendisini izletti.

THE LAST WILL AND TESTAMENT OF ROSALIND LEIGH РRodrigo Gudi̱o

the last willAnti-klişe, farklı bir film izlemek isteyenlere önerim bu film olacak. Hayaletsiz bir hayalet filmi, ortada korkulacak somut bir unsur olmaksızın, etkili ve soyut bir korku filmi.

Yukarıdaki filmlere ek olarak sürprizli senaryosu ve dinmeyen gerilimi ile EL CUERPO (The Body), bir film olarak çok başarılı bulmasam da roman olsa yok satacak harika bir öyküye ve finale sahip INSENSIBLES (Painless), baştan sona sürükleyici başka bir home invasion örneği HOME SWEET HOME, Hugh Jackman ve Jake Gyllenhaal gibi önemli oyunculara sahip başarılı bir gerilim filmi olan PRISONERS, 2013’de izleyip önerebileceğim diğer belli başlı filmler.


Artık 2010 yılında olduğumuz için son 10 yılın, bir başka deyişle de 2000li yılların en iyi korku filmleri nelerdi, geriye dönüp bakabiliriz. Birçok yabancı sitede buna benzer listeler görür oldum. Bu listelerde birçok iyi film hakkıyla durduğu halde, birçok önemli film ise unutulmuş gibiydi.

Ben de bunun üzerine çok daha kapsamlı bir liste hazırlama gereği duydum. Benim listemde filmleri sıralarken daha çok içimdeki sese kulak veriyorum. İçimdeki ses de, filmin film olarak kalitesi, anlatım başarısı, orijinalliği, kendi zevkim, filmin korkutuculuğu ve etkileyiciliği, yarattığı fenomenin büyüklüğü gibi etkenlerin özetidir. Sevdiğiniz herhangibir filmi bu listede göremiyorsanız ya son 10 yıla ait değildir veya yukarıdaki kriterlerimden en az biriyle ters düşmektedir :) Veya belki de daha basit bir açıklaması vardır: o filmi izlememişimdir!

Gokhan Toka

As we are into 2010, we have the right and perspective to make a list on the best horror movies of the decade. I have came across a couple of similar lists on different sites. Including many important movies, unfortunately some of the not to be forgotten were missing on those lists.

So I decided to create a much more detailed list. How I sorted the movies on this list, is a combination of all factors: the quality of the movie, how original it is, how scary it is, how big a phenomena was it, and finally my own taste. If you cant find your top movie in this list and if it’s not more than 10 years old, most probably it was not satisfying one of the conditions above or simply because i didn’t watch it!

Gokhan Toka

100. Det Okända
99. Hatchet
98. Severance
97. Lesbian Vampire Killers
96. Creep
95. Toolbox Murders
94. Behind The Mask
93. Eden Lake
92. Cannibal (White Skin)
91. Friday 13Th
90. Martyrs
89. Black Sheep
88. Dead Meat
87. The Ruins
86. Cloverfield
85. Orphan
84. Undead
83. Uzumaki
82. Dead End
81. Frontiers
80. Silk
79. The Dark
78. Sauna
77. Wolf Creek
76. Paranormal Activity
75. 30 Days Of Night
74. Messengers
73. Jack Brooks: The Monster Slayer
72. Hamiltons
71. Dance Of The Dead
70. Final Destination
69. Dead Silence
68. Poultrygeist
67. Feast 2
66. The Children
65. Perkins 14
64. Strangers
63. Splinter
62. Joy Ride
61. Versus
60. 3 Extremes
59. Vacancy
58. Butterfly Effect
57. Machinist
56. The Signal
55. Sincity
54. Irreversible
53. The Mist
52. Evil Aliens
51. Bug
50. Dark Hours
50
a surprisingly good low budget psychological thriller movie, with a good – intelligent story line and thrills.

49. Shutter
49
the best horror movie from thailand. the ending of the movie is one of the classic scenes of horror cinema.

48. The Grudge
48
the american remake is identical to its original. i dont see a difference between. so, remake follows original in the list.

47. Ju-On
47
many people will remember the decade of horror cinema with this one. not a very well established story, but it is scary as hell

46. Cabin Fever
46
a punch in the stomach by eli roth

45. Wrong Turn
45
a red nake cannibalism story very well told by rob schmidt. after it, red nake cannibals became very popular once again

44. Identity
44
good psychological supernatural thriller.

43. Chakushin Ari (One Missed Call)
43
miike’s version of commercial horror. very outstanding and very scary.

42. Orphanage
42
chilling horror produced by guillermo del toro. connected to devils backbone on story level

41. Trick R Treat
41
the perfect halloween movie, not so well known as it unfortunately didnt have a theatrical release

40. Gozu
40
the most funniest thriller ever made, a work of art by miike

39. Dog Soldiers
39
a highly entertaining English wolfmen movie from the director of descent

38. Marebito
38
a post modern vampire story, that combines modern ugly desperateness with the beutiful desperatness of a legend

37. Feast
37
a very entertaining horror project, a must see

36. Open Water
36
chilling and very real story, very well told. upon seeing you will be afraid of the sea even if you are not right now. if i should put it like yoda does: “afraid of the sea, you will be”

35. House Of 1000 Corpses
35
the movie that transformed singer rob zombie to horror movie director rob zombie. an extravaganza of classical horror.

34. Drag Me To Hell
34
funny and scary return from horror master sam raimi. his closest performance to evil dead.

33. Hills Have Eyes
33
one of the few remakes, where remake is better than the original. again by alexandre aja

32. Dawn Of The Dead
32
one of the best remakes ever made, that made director zack snyder famous

31. Visitor Q
31
one of the most disturbing movies ever made, from the twisted mind of miike

30. Joshua
30
hmmm. that was a modern omen story. main difference was, joshua was not the son of devil, he himself was the devil with all his innocense

29. The Village
29
after 6th sense, shayamalan was able to tell a very good story once again

28. Devils Backbone
28
breakthrough movie for guillermo del toro, drama horror

27. Gin Gwai
27
the movie that made pang brothers famous all over the world

26. Heute Tension
26
very bloody first film from the acclaimed director alexandre aja, the best new horror director of the decade

25. Battle Royale
25
a twisted story of an apocalyptic future

24. Inside
24
a bloody as hell horror story told by french

23. Others
23
among the horror classics of the decade

22. Kairo
22
post-modern apocalypse story

21. Ginger Snaps
21
one of the best teen-horror movies ever made. a very touching story about the horrors of growing up and loneliness

20. Frailty
20
one of the best examples of family horror. a good reference movie for dexter.

19. Hellraiser 5
19
the first time where the 5th movie of a horror series becomes the best in the series. unbelievingly perfect movie that reseted the definition of hell

18. Gwoemul
18
the most intelligent and outstanding monster movie ever made

17. Jeepers Creepers
17
did you know that this movie was produced by coppola? very entertaining and exciting horror

16. Saw
16
the birth of the legend have also became the re-birth of horror cinema (in terms of gate revenues)

15. Hostel
15
a raw movie both in terms of aestethic design and in political depth, that reflects eli roth’s bad taste perfectly

14. A Tale Of Two Sisters
14
the best horror movie ever made by korean cinema industry, not surprisingly a work of kim ji woon

13. Rec
13
very original and realistic zombie story told by spanish talent balaguero

12. Ring
12
a very well done, effective remake which will always be remembered

11. Jisatsu Sakaru
11
one of the most disturbing and unorthodox horror movies ever made

10. May
10
the bizzare and touching story of may’s loneliness, a proof of lucky mckee’s talent

9. Honogurai Mizu No Soko Kara
9
again a very touching story told in the darkest way

8. Shaun Of The Dead
8
one of the best examples of comedy horror

7. Ichi The Killer
7
the most psycho and messy killer you have ever seen

6. Mulholland Drive
6
one of the finest movies made by david lynch, a very bizzare love story

5. Donnie Darko
5
one of the best movies from independent american cinema, a natural story told in a surprisingly supernatural – thrilling way

4. Session 9
4
scary as hell, compares to nothing else. truly original and unsafe movie with special emphasis on the sound effects

3. Let The Right One In
3
a true classic, a very touching horror movie. probably the best vampire story ever told

2. Descent
2
one of the best horror movies ever made, the horror of desperation

1. 28 Days Later
1
a movie that changed the history of horror cinema, from oscar winning director danny boyle