Hellraiser 5: Inferno – Scott Derrickson 2000

Hellraiser 5: Inferno

Yönetmen:Scott Derrickson
Senaryo:Scott Derrickson, Paul Harris Boardman
Oyuncular:Craig Sheffer, Nicholas Turturro, Doug Bradley
Yapım Yılı: 2000
Ülke: ABD


Konu: Kendisi de aslında pek iyi bir adam sayılamayacak olan ve başını uyuşturucu, rüşvet ve zinadan kurtaramayan bir polis dedektifi (Craig Sheffer), bir anti-kahraman, “The Engineer” (Mühendis) adlı sadist bir seri katilin peşine düşer. Mühendis, bir yandan kanlı cinayetler işlemekte, diğer yandan ise olay yerlerinde cesede ait olmayan, bir çocuğa ait olan kopuk parmaklar bırakmaktadır. Bir olay yerinde bulduğu tuhaf küpü bir gece kurcalayan polis, sonraki günlerde çıldırtıcı halüsünasyonlar görmeye ve deliliğin eşiğine sürüklenmeye başlar. Mühendis her kimse, polisle kedinin fareyle oynadığı gibi oynamakta ve polisi cinayetlerin sorumlusu gibi göstermeye çalışmaktadır. Çember giderek daralır, arkadaşları kendisinin peşine düşer ve kopuk parmakların sayısı artarken, dedektif mühendisin kendisine cehennem kadar yakın olduğunu anlayacaktır.


Korku Filmleri Yorumu: Tüm Hellraiser serisinin en iyi filmi olan bu beşinci film, Inferno, diğer filmlerin aksine dünyaya cehennemi getirmeyi başarıyor. Gösterime girmemiş ve yalnızca video (DVD) formatında dağıtılmış olan bu müthiş filmin altında Exorcism of Emily Rose yönetmeni Scott Derrickson imzası var. Aslında popüler korku aleminde pek bilinmese de, Derrickson yazıp yönettiği bu filmi ile ünlü olmuştur. Hellraiser 5 Inferno, bir bakıma şunu da kanıtlayan bir filmdir: Eğer bir devam filmi yapıyorsan ya orijinal fikre tam bağlı olmalısın ya da o fikirden TAM BAÄžIMSIZ olmalısın. Hellraiser 2 örneğin, orijinal Hellraiser fikrine tam bağlı olduğundan başarılıdır. 3 ve 4 ise bir yandan orijinal fikrin etrafında dolanırken, diğer yandan başka atraksiyonlara sarmaya çalışmış ve darmaduman senaryolar ile sonuçlanmışlardır. Buna karşılık 5. film Inferno, yalnızca cehennem ve cehennemin modern tasvirine bağlıdır. Gelmiş geçmiş en “hakketmediği kadar düşük puanlı” filmlerden biri olan Inferno, korku meraklılarının kaçırmaması gereken bir başucu filmi. Film Angel Heart gibi filmlerin yanı sıra, sinema dili açısından David Lynch’in akıl karıştıran ve izleyiciyi geren Lost Highway ve Mulholland Drive gibi filmlerine de benzerlikler taşıyor.


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

2 thoughts on “Hellraiser 5: Inferno – Scott Derrickson 2000

  1. filimleri nasıl izliycem bitürlü bulamadım burda yardımcı olursanız çok sevinicem tşk(^.^)MELEK(::)))(byee(^.^)

  2. Yorumunuza katılıyorum, gerçekten çok baÅŸarılı.Filmin ilettiÄŸi mesaj da takdire ÅŸayan ayrıca.” Ne ekersen onu biçersin” i bir korku filminde bu kadar net görmemiÅŸtim daha önce, kaldı ki “Hellraiser” baÅŸlı başına bir korku baÅŸyapıtı.Seri filmlerinde piyasa kaygısı ile yapılmamış, hem özüne sadık kalmış hem bağımsız olmayı baÅŸarabilmiÅŸ belki tek film. Ne yazıkki hakettiÄŸi ilgiyi görememiÅŸ. Burdan vesile olalım: Mutlaka izleyin, siz bakmayın para uÄŸruna aslını mahveden piyasa filmlerine, bu farklı.

Comments are closed.