Hostel: Part 2 (Otel 2) – Eli Roth 2007

Otel 2

Yönetmen:Eli Roth
Senaryo:Eli Roth
Oyuncular:Lauren German, Roger Bart, Heather Matarazzo, Bijou Phillips, Vera Jordanova, Milan Knazko, Richard Burgi
Yapım Yılı: 2007
Ülke: ABD


Konu: Roma’da sanat öğrencisi olan üç amerikalı genç kız (German, Matarazzo, Phillips) tatillerini Prag’da geçirmeye karar verirler. Ancak kendilerine modellik yapmış olan Slovakyalı bir modelin (Jordonava) daveti ve biraz da tatil planlarının keyif kaçırıcı bir hale gelmesi ile rotayı değiştirip Slovakya’daki malum otele gelirler. Buradan da işkence edilip, öldürülecekleri son duraklarına geçeceklerdir. Paralel bir öyküde ise kızları açık artırma sonucu öldürme hakkını kazanmış olan iki arkadaşın (Bart ve Burgi), yani kızların müstakbel katillerinin tatilleri anlatılmaktadır.


Korku Filmleri Yorumu: Eli Roth biraz büyümüş, boy atmış! Ama biz onun küçüklüğünü daha çok seviyorduk, malum herşeyin küçüğü güzel. Hostel 2’de ilk hostel’e göre çok daha az kan var. Buna karşılık ilk hostel’in özellikle ilk yarısındaki o sıkıcı, kalıp bütünlüğündeki ve kısır giriş faslı bu filmde yok. Bu hostel’de yönetmen ve aynı zamanda senarist olan Roth karakter gelişimine çok daha fazla önem vermiş ve yalnızca kurban kızların karakterlerini değil, onların işkencecilerinin karakterlerini de paralel bir öyküde başarıyla geliştirmiş. İşkenceci rolü için seçtiği ikiliyi Desperate House Wives dizisinden almış ve gerçekten ikisi de rollerini çok başarıyla oynamışlar. Kızların oyunculukları çok çarpıcı değil ama yine de bu filmde figürasyon da dahil tüm oyuncular, ilk filme oranla çok çok daha kaliteli bir iş çıkarmışlar.

İlk filmle olan farkları bundan ibaret de değil. Roth’un ilk hosteli, tüm dünyada Amerika ve Amerikalılara karşı giderek büyüyen nefret dalgasının bir ABD’li bakışı ile korku vizöründeki politik dışavurumunu ifade ediyordu. Çünkü örneğin o filmde bir Amerikalıya işkence etmek istediğniiz zaman bunun fiyatı en yüksek olanıydı. Bu durum, filmi farklı bakış açılarına göre (ABD’li ya da ABD’li olmayan gibi) farklı okunabilir hale getiriyordu.

İkinci filmde ise Roth bu formülü bozup yeniden kuruyor ve daha başka ve daha genel hükümlü bir konsepti devreye sokuyor. Bu kez saf ve acımasız kapitalizm, araya başka hiçbir yan mesaj sokulmaksızın tartışılıyor. Parası olanın parası olmayanı öldürmeye dahi hakkının olduğu bir dünya. Katillerin online açık artırma ile kurbanları öldürme haklarını satın almaları ilginç bir sahneydi. Bir yanda katiller, diğer tarafta kurbanlar. Katillerin paralel öyküsünde yansıtılan varlık dolu dünyanın ve nehrin diğer yakasındaki beş yıldızlı katil otelinin, nehrin diğer yakasındaki kurbanların geceliği 10 eurodan kaldıkları mütevazi malum otelden ayrıklığı gibi. Birbirlerinin yanı başında olduğu halde, birbirlerinden bir hayli uzak olan bu iki dünyada yaşayanlar da birbirlerinden farklı iki ayrı tür. Biri diğerini avlıyor.

Böylece Roth, genel çerçeveyi genişleterek sıkıcı bir tekrar yapmanın ötesine geçebilmiş. Karakterlerin iyi biçimde kurulmuş ve geliştirilmiş olması da aynı şekilde filmin izlenilebilirliğini ve takip edilebilirliğini güçlendiriyor. Hostel konsepti çok basit bir konsept olduğu için başarılı bir devam filmi çekebilmek açıkçası çok zor. Ama Roth ilk filmden farklı olarak bu filmde devreye soktuğu bu iki özellik ve daha iyi oyunculuklar sayesinde kötü olmayan bir devamı kotarabilmiş.

Buna karşılık filmi burada bütünüyle anlatsam bile spoiler yapmış sayılmam. Çünkü filmin nasıl sonlanacağı, karakterlerin özelliklerine bakıldığında ve odaktaki kapitalizm tartışması etrafında dört dönen parkurda çok rahat anlaşılıyor. Fiilmin sonunu ilk yarı sonunda rahatça tahmin edebilirsiniz.

Filmin sonu çok acemice ve olması gerekenden hızlı biçimde kapanıyor. Bu kadar yavaş gelişen bir film için bu hiç iyi bir puan değil. Film kötü olmamakla birlikte, bu kapanış dolayısı ile birçok izleyicinin algısında kötü yansıyacaktır. Burada bir uyarı da yapmam gerek. Filmde az sayıda gore sahnesi var. Bunlar da ağırlıklı olarak filmin son bölümüne yığılmış. Film, sinema gösteriminde bile kesintili ve sansürlü biçimde oynuyor. Kesilen bazı kareler nedeniyle de çok kötü bir montajla kapanıyor. Dolayısıyla FİLMİ SİNEMADA İZLEMENİZİ KESİNLİKLE TAVSİYE ETMİYORUM. Özellikle de sanat eserlerinin kesilip biçilmesini sevmiyor iseniz. Hostel’i aile filmine çevirmeyi başarmışlar. Herşey illa aile için olacak diye bir kural var ya! Artık sadece devam filmi değil, Türkiye’de sinemada korku filmi izlerken bile ikinci kez düşünmeye karar verdim. Berbat ve öfke dolu bir duygu.

Gökhan Toka


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

2 thoughts on “Hostel: Part 2 (Otel 2) – Eli Roth 2007

  1. Bence çok güzel bir film ben ÅŸahsen kendi adıma konuÅŸursam çok korktum.Korku filmi sevenler içn tavsiye ederim.Aşırı güzel………………

  2. ben birine nazaran daha çok beğendim ikinciini..
    daha ÅŸaÅŸaırtıcı ve daha cüretkar … çok beÄŸendiÄŸimi söyleyebilirim kısacasaı ve tavsiye ederim … :)

Comments are closed.