I Am Legend (Ben Efsaneyim) – Francis Lawrence 2007

I Am Legend

Yönetmen:Francis Lawrence
Senaryo:Mark Protosevich, Akiva Goldsman, Richard Matheson (roman)
Oyuncular:Will Smith, Salli Richardson, Paradox Pollack, Alice Braga
Yapım Yılı: 2007
Ülke: ABD


Konu: Aslen bilimadamı olan Robert Neville (Will Smith) dünyadaki son insandır… Üç yıl önce yayılan bir virüs nedeniyle gezegendeki herkes ölmüştür. Virüsün mutasyona uğrattığı bedenler, vampir olarak ortalıkta dolanmaktadır. Buna karşılık Neville, anlaşılmaz bir biçimde, bu virüse karşı bağışıklığı olan tek insandır. Üç yıl boyunca geceleri kendini sağlam kapılar ardına kilitleyen ve durmak bilmeden belki sesini duyan biri olur diye umutsuzca radyodan yardım mesajları gönderen bu adam çok yalnızdır. Kendi kanını kullanarak, bağışıklığının sırrını çözmek ve virüsün etkisini bozacak panzehiri yapmak için çalışan adamın etrafındaki çember giderek daralmaktadır. Favori filmlerimden biri olan Vincent Price’lı 1964 yapımı “Last Man On Earth” filminin bu ikinci yeniden yapımı, önceki örnekleri gibi Richard Matheson romanı I Am Legend’a dayanıyor.


Korku Filmleri Yorumu: Bu filmde neyle karşılacağımdan adım gibi emin olduğum için izlemeyi pek istemiyordum. Salt artık aradan çıksın diye izledim ve sonuçta tam da görmeyi beklediğim uygulama ile karşılaştım.

Amerikalılar bu büyük apokaliptik romanı anlamını ve hakkını vererek yeniden çekmek yerine romanla alakası olmayan ikinci versyonu (Omega Man) yeniden çekmeyi tercih etmişler. Tam da beklediğim üzere.

Sonuna kadar kendini ilgiyle izleten bir film diyemeyeceğim. Senaryosu çok çok zayıf bir film. Filmin güçlü noktaları: 1. Teknik güzellikler = terk edilmiş New York manzarasının büyüleyiciliği ki Holywood sinemasının kısır karınlı özüdür… 2. Yalnızlık ve umutsuzluk duygusu = bu duygu zaten romandan ve öykünün genel hatlarından beslenmektedir. Öyküye köpek Sam’in eklenmesi yalnızlık duygusunu pekiştirmekte ve filmi Omega Man’in detaydaki salaklığından arındırırken bir yandan da akıcı kılmakta etkili olmuş. Sam öldükten sonra da film darmaduman oluyor zaten.

Üç sene boyunca tek bir insan bile görmeyen ve yalnızlıktan gözü dönen Will Smith, nedense başka bir insanla, hem de gayet hoş bir dişi insanla!!! karşılaşınca bohem havasından bir türlü sıyrılamıyor. Saçma sapan bir senaryo. Charlton abi Omega Man’de birebirdeki bu karşılaşmayı çok iyi değerlendirmişti ama Will Smith karayağız haline rağmen nedense pek bi asosyel takılıyor. Kimse beni böyle tırıvırı bi yaklaşıma inandıramaz. Kimine şimdi bu yaklaşımım komik ve saçma gelecektir ancak: Fantastik filmler gerçekle karşı karşıya geldiklerinde bu karşılaşmayı iyi değerlendirmeliler. Yoksa bu filmin son tezindeki gibi ne fantastik ne de gerçek bir son noktaya, gayet yerçekimsiz biçimde varıveririsiniz.

Bir kez daha tekrar etmeli: Robert Neville’in EFSANELİÄžİ orijin olarak, bu filmdeki ya da Omega Man’deki üzere insanlığın kurtarıcısı olmasına dayanmaz. Robert Neville yalnızca kendi ifadesi ile efsanedir çünkü o bilinen insan türünün son bireyidir. Orijinal eserde, vampirlere-yaratıklara ek olarak bir melez tür daha türemiştir ve Robert Neville bu yeni insan türünü farkında olmadan avlayan bir katildir. Bakış açısına göre değişir. İzleyici öykünün başında Neville’in tarafındayken, sonunda onun bir katil olduğunu, eski bir türün son ve yıkıcı kalıntısı olduğunu idrak eder. Bu açıdan sarsıcı ve çok boyutlu bir aktarımdır.

Bu kadar güzel ve çok boyutlu bir öykü arka planda dururken Omega Man’in sığ aksiyon batağına bu filmin de saplanmasını bekliyordum. Nitekim batmış da. Hayırlı uğurlu olsun.

Gökhan Toka


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

2 thoughts on “I Am Legend (Ben Efsaneyim) – Francis Lawrence 2007

  1. arkadaşlar çok klişe bir flm senaryoo aynı yartıklara dönüşen insanlar ve onları kurtaran adam ısıtıp ısıtp tekar koyuyolar önermem yanii ..gerçekten 1 sn sonra ne olacağını bildiğiniz için çok sıkıcıı yenii hiçbişi yok!

  2. Virüsün mutasyona uÄŸrattığı bedenler, vampir olarak ortalıkta dolanmaktadır. /o bedenlerin vampirlerle alakası yok filmin vampirle hiç alakası yok sen hangi filmin konusu ile karıştırıyorsun bu filmi? will smith in boheminden kurtulamadığını söylemiÅŸsin çok merak ediyorum o kadar yıl erkek ya da kadın görmemiÅŸ biri olarak ilk karşına çıkan kiÅŸinin üstüne atlanası bir film mi bekliyordun…

Comments are closed.