Inferno – Dario Argento 1980

Inferno

Yönetmen:Dario Argento
Senaryo:Dario Argento
Oyuncular:Leigh McCloskey, Irene Miracle, Eleonora Giorgi, Daria Nicolodi
Yapım Yılı: 1980
Ülke: İtalya


Korku Filmleri Yorumu: Dario Argentonun okült zeminli kült serisi Cadı üçlemesi yada 3 anne efsanesinin bu bölümü seriyi dengede tutan, triolojiyi en iyi yansıtan bölümüdür, ancak çoğunluk böyle düşünmez-saygı duymak gerekir. İlk bölüm olan Susprianın popülarite ölçüsü göze alındığında o filmin gölgesinde kalmış olan bölümün ilk dikkat çeken yanı, yönetmenin Suspriadaki özenli kırmızı renk çalışmasının bu kez mavi tonların çarpıcı kullanımı ile süslenmiş olması.Argentonun filmlerinin en belirgin özelliklerinin başında, kullanılan renk ve müziğin uyumlandırılması gelir ki, müzikler sadece film ile değil aynı zamanda renklerle de uyum içindedir. İnfernoda Goblin yerine Keith Emerson ile çalışmış olan Argento, tıpkı Susprianın yoğun ve parlak kırmızısındaki Goblin uyumu gibi bu kez İnfernonun gece mavisi parlaklığına yakışan tınıları Emerson ile keşfetmemizi sağlamıştır. Dikkat edilirse her 3 bölümde farklı şehirlerde geçer. Müzikal anlamda Goblin Almanyadaki gothic bale okuluna ne kadar çok yakıştı ise, Emerson da Newyorkun gece mavisine o denli yakışmıştır.

Mater Tenebrarum ( Karanlıklar Annesi ) İnfernonun başcadısıdır. ( Susprianın ana cadısı İniltiler Annesi ve son halka olan La Terza Madreninki ise Gözyaşları annesi idi hatırlarsanız ). Bu genç ve en güzel cadı, film içinde zaman zaman tüm alımıyla başrol karakterine görünecek ve onun aklını karıştıracaktır.

Newyorkda yaşayan genç kadın ,şair Rose, eski eşyalar satan bir dükkandan Latince bir kitap satın alır.Kitap mimar Varelli tarafından kaleme alınmıştır ve Üç anneler efsanesini anlatır . Rose kitabı okudukça, oturduğu evin cadılar tarafından özel olarak yaptırıldığını anlar ve Romada yaşayan müzik öğrencisi kardeşi Marca mektup yazıp kendisine yardımcı olması için Newyorka çağırır. Marc bu andan itibaren yukarda bahsettiğim genç kızı görmeye başlar ( kucağında bir kedi ile birlikte). Daha sonraki sahnelerde insana saldıran kediler dikkate alınırsa kucağında kedi ile görünen güzel cadının pek de tekin olmadığı anlaşılacaktır. Kızkardeşinin mektubu üzerine Newyorka gelen Marc ürkütücü olayların peşine düşer. Suspriada filmin açılış sahnelerinde okuldan kaçan kız tarafından ana karaktere verilen ipucu, İnfernoda kızkardeşinin şüpheli ölümünü araştırmaya başlayan Marca kızkardeşi tarafından farklı şekilde bırakılacaktır. Görüldüğü üzere her iki bölümde de Argento izleyiciyi tıpkı ana karakter gibi filmin başlarında küçük bir ipucu ile baş başa bırakır, film boyunca peşinden sürükler ve kilidi açacak anahtarı kendi elinde tutar. Filmin unutulmaz sahneleri vardır ki bunların en unutulmazı odadaki su altı sahnesidir. Zaten başlı başına uyumsuzluğun uyumu olan odanın zemini altındaki su unsuru, içinde yüzen cesetlerle birlikte perdeden dışarı taşıp izleyeni boğacak kadar ürkütücü bir görselliğe dönüşür. Doğaüstü korku türünden olan İnfernonun bu sahnesinde , yönetmenin giallolarında ve giallo türüne en çok yakıştırdığımız düğümü çözmeye yada yardımcı olmaya yarayacak hedef olan objeye ulaşamamanın yada binbir zorlukla ulaşılabilmenin gerginliği anahtar objesi üzerinden işlenir. Bazen keşke İnferno serinin ilk bölümü olsa idi diyorum. Suspria ile arasındaki tuhaf rekabetin gizemini çözebilmemiz için bu filmin gölgesiz izlenmesi gerekiyor. Hala Suspria yı izlemediyseniz ilk önce İnfernoyu izleyin. Birbirinden ürkütücü, renk ve müziklerin uyum içinde olduğu sahneleri ile üçlemeden bağımsız düşünüldüğünde dahi gerçek bir korku başyapıtı olan filmin dönemi de düşünülürse, Dario Argentonun neden korku sinemasında efsane isim olduğu fark edilecektir. Argento kendi sinemasını referans alır ve bu referans kusursuzluğun bütünlediği parçaların sunumudur. İnferno, kusur bulmakta zorlanacağınız bir film ve bulsanız dahi bu Suspria ile yapacağınız karşılaştırmadan dolayı olacaktır ve unutmayın, o da bir Argento filmi.

Melisa Aydın
Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube