Jenifer (Masters of Horror – Sezon 1 Bölüm 4) – Dario Argento 2005

Jenifer

Yönetmen:Dario Argento
Senaryo:Steven Weber, Bruce Jones (öykü)
Oyuncular:Steven Weber, Carrie Fleming
Yapım Yılı: 2005
Ülke: ABD


Konu: Dedektif Frank Spivey ve ortağı köprüaltına park ettikleri arabalarında tıkınırlarken, Spivey ilginç bir olayla karşılaşır. Evsiz bir adam kucağında taşıdığı ellerinden bağlı bir kızı satırla doğramaya hazırlanmaktadır. Adamı vurup kızı kurtaran Spivey, kızın yüzünün tamamen deforme olduğunu ve yaratığa benzediğini görür. Adı Jenifer olan kız konuşamamaktadır. Kısa bir süre alıkonan kızın salındığında gidecek bir yeri olmadığını fark eden Spivey, sorumluluk bilinciyle karışık gizli bir cinsel istekle ona sahip çıkar ve onu evine getirir. Bundan ne ailesi, ne zavallı kedileri, ne de komşunun küçük kızı pek hoşlanmayacaktır. Çünkü Jenifer’in sekste olduğu kadar çiğ et yemekte de doğal bir yeteneği vardır.


Korku Filmleri Yorumu: Mick Garris’in kafa babalığını yaptığı Masters of Horror serisinin en akıl kurcalayıcı, en çarpıcı, en mide kaldırıcı bölümlerinden biri. Serideki favori bölümüm bu değilse de, yine de en iyi bölümlerden biri. Dizinin adının hakkını veren büyük korku ustalarından Dario Argento’nun sınır tanımayan yorumuyla hiç de ortodoks bir öykü olmayan bu öykü inanılmayacak kadar sarsıcı biçimde, gücünden hiçbirşey yitirmeden aktarılmış. Amatör bir yönetmen gerçekten de bu öyküyü anlatmayı başaramazdı. Filmde gore sahneler sıkça karşımıza çıksa da, filmin asıl mide kaldırıcı gücünü, bir erkeğin bastırılmış güdülerini ortaya çıkarmaktaki becerisinde bulduğunu söyleyebiliriz. Böylesine korkutucu bir yaratıkla, böyle bir yüzle sevişmek ister miydiniz? Hayır mı? Dedektif Spivey’in Jenifer’in farkından, ondaki tehlikeden ve şeytani yönden etkilendiği çok açık. Bastırılmış güdülerin ve isteklerin dışavrumunda ortaya çıkan sevişme sahneleri, inanın filmdeki gore sahnelerinden çok daha mide bulandırıcı. Bazı sahnelerin de (oral seks sahneleri gibi) kesilmiş olmasına rağmen. Erkek izleyiciler için daha şok edici olduğunu, ama kadınların da küçük dillerini yutacaklarını düşünüyorum. Erkeğin hayvani istekleri ile arasındaki köle-efendi ilişkisindeki küçüklüğü çok güzel anlatılmış. Bu film herkesin gözüne gözüne küpe olsun, benden söylemesi.

Bir de korku filmlerini neden seviyoruz biliyor musunuz? Çok güzel bir örnek: Google’da “Jenifer” yazıp grafikler bölümünde arayın. Pop kültürümüzün uluslararası ilahelerinden kopiraytmopiraytlı zevksizlik abidesi Jenifer Lopez resimleri sayfayı dolduruyor. Ama artık yalnız değil. Çünkü artık “Jenifer” da var :)) Jenifer’lar meclisine milletvekili sokmuşum gibi sevindim. Jenifer yazıp Lopez’li bir göz ziyafeti çekmek isteyen yeni yetmeler biraz da bizim Jenifer’ımızın güzelliğine baksınlar :)) Bakalım kaç tanesi onunla sevişmek isteyecek?


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

7 thoughts on “Jenifer (Masters of Horror – Sezon 1 Bölüm 4) – Dario Argento 2005

 1. Masters of horror Dünyadaki en kaliteli korku dizisidir kanaatimce ve ilk sezonun 4. bölümüne bu sitede yer verilmiş.

  Diziye bir çok usta Yönetmen eşlik etmiş, bir çok usta yazarın hikayeleri kaynak olarak kullanılmış son derece başarılı bir çalışmadır.

  Editör yorumunda güzel bi noktaya deÄŸinmiÅŸ Jenifer dinilince akla ilk gelen güzellik ve seksiliktir… bu dizinin bu bölümünde de bu nokta belkide vurgulanmış.. izleyin… seksilik ve iÄŸrenç bi surat aynı vücutta ….

 2. katakomp, aynı fikirdeyim. Hemen tüm bölümleri izledim, tales from crypt, alacakaranlık, hatta çaÄŸan ırmak’ın kabuslar evi serisinden bile :))) çok daha iyi.

 3. Bölümü sonunda izleme şansına eriştim. Yorumu tekrar okudum admin gayet güzel özetlemişsin ellerine sağlık.

  Filmde benim en çok ilgimi çeken Jennifer’ın seksiliÄŸi. Kendimden şüphe etmelimiyim : )) yoksa Argento’yu ayakta alkışlamalımıyım böyle çirkin bir yaratığı seksi kıldığı için. Kolay kolay kimse baÅŸaramaz bunu.

  Hepimizin içinde bastırılmış ÅŸiddet mutlaka vardır. Hiçmi kendinizi Spivey’in yerine koymadınız 1 saniyelik bile olsa :D Bence Argento hepimizin içindeki bu bastırılmış ÅŸiddeti, gizli kalmış dürtüleri harekete geçirmek için uÄŸraÅŸmış ve kanımca çokta güzel baÅŸarmışta. Saygılar…

 4. Gerilim ve korku sinemasının değişmez ve eskimez öğelerinin ustaca kullanıldığı
  filmler ve bu öğelerin yerli yerinde kullanılmasından kaynaklanan bir heyecanla dile geldiğimiz anlar gerçekten kayda değer anlardır.Sevişme anında pantere dönüşüp partnerini parçalayan kedi kızdan,ot-obur kıvırcık tombul koyunların et-oburluğa transferini insanların kaba etlerini iştahla dişlemesine kadar uzanan bu serüvenler zincirinde muhteşem bir vücudun üzerine yerleştirilmiş hilkat garibesi kafanın( ki katur kutur insan yiyen… ) bu afeti devran’ ın izleyenin üzerinde “korku ve endişe = yoğun fizyolojik uyarı,çekicilik artışı…” gibi duyguları açığa çıkarması açısından bir hayli ilginç ve incelenmesi gereken bir film.

 5. Jenifer’la seviÅŸirken insanın tabiri yerindeyse üç buçuk atması gerek.Suratını görmemek için gözlerini kapasan ve çok acıkmış olsa ama allahtan Jenifer sadık bir hanımcağız da erkeeni midesine indirmiyor..Ä°lginç gerçekten de ancak Argento’nun Jenifer’larla ilgili saplantısı nedir bilemiyorum..

 6. Jenifer aslında bi cizgi romandı, bundan 20-25 sene önce Türkiyede de yayınlanan Korku yada Süper korku isimli cizgi romanlardan birinde yayınlanmış bi hikayeydi. O zaman Jeniferden çok etkilenmiştim. Dün gece yarısı Cnbce de yayınlandığını görünce şaşırdım ve ilgiyle izledim. Çok başarılı buldum ama yinede çizgideki Jenifer bence daha insanüstü bi yaratıktı.

Comments are closed.