Gökhan Toka

Gokhan Toka
Gokhan Toka

4 Mart 1975’de Ayvalık’da doğdu. Korkunç bir evde büyüdü. Gıcırtıyla açılan büyük paslı metal kapılar, binbir çeşit ıvır zıvır ve örümcek ağlarıyla dolu kocaman depolar, dize kadar suyla dolu hiç ışık girmeyen bir bodrum katı, üzeri beyaz çarşaflarla örtülü mobilyalarla dolu kullanılmayan tozlu odalar. Bu ev ortamı her türlü alt korku genresi için gereken arka fonu sağlayan bir set gibiydi. (Sonradan bu evi ziyarete gittiğinde hiç de abarttığı kadar bir kurulum olmadığını da fark etmiştir ancak çaktırmaz)

Bir gece bu evde yapayalnız Alien’ı izleyen küçük Gökhan, kaptanın uzay gemisinin koridorlarında pac-man simülasyonu eşliğinde bir başına yaratığı aradığı sahnede, kabin ekibinin “ARKANDA! ARKANDA!” diye canhıraş bağırdığı ve kaptanın arkasına dönmesine müteakip yaratığın kül rengi suratıyla karşılaştığı anda aniden elektriklerin kesilmesi sonucu bir başkalaşım geçirmiş ve olur olmaz herşeyden, her tıkırtıdan tırsan bir çocuk haline gelmiştir. Artık ruh sağlığı adına bu acayip evden uzaklaşmak zorundadır. Bir yatılı okula yazılmaya karar verir. Ne var ki bu kararı verdiği 80’li yıllarda korku sineması altın çağını yaşamakta ve Lambada kokulu sıkıcı yatılı okul atmosferinde tek elle tutulur eğlence modeli “videoda film izlemek” olarak göze çarpmaktadır. Video cihazı kantinci Zeki’nin kontrolündedir. Ve bu Zeki isimli şahsın iki yeteneğinden biri sucuğu Turnesol kağıdı inceliğinde kesmekse diğeri de korku filmlerine olan derin muhabbetidir.

Gökhan 80’lerin tüm korku filmlerini o dönemde videoda, sucuk esanslı tostlar yiyerek, sıcağı sıcağına izler. Sonrası ise çorap söküğü gibi gelecektir. Gökhan korku filmi izlemeye devam ediyor ve yaşamını adrenalin bağımlılığı ile geçiriyor. Yıllardır hayvan gibi çalıştığından arada vakit bulursa izlediği filmler hakkında birşeyler de yazıyor. Korkufilmi.net sitesinin kurucusu ve sözüm ona yazarı. Ülker Krispi Bircitirtiduyuyormusun.com interaktif korku yarışmasının içeriğini de vaktiyle o hazırladı.

İlgi Alanları: Korku sineması, rastlantısal gezi sanatı, alkol-sigara, snowboard, rölantide yazmak (bu hızla yazarsa on sene sonra ilk öykü kitabını çıkarır)
Favori Korku Filmleri: Descent, Session 9, The Brood, Evil Dead, Brain Damage, Gozu, Possession, The Tenant, Jaws
Sevdiği Korku Türü: Body Horror, Psikolojik, Bilim Kurgu-Korku, Komedi Korku, 80ler
Favori Karakteri: Asami Yamazaki
Favori Yönetmeni: Tobe Hooper, Dario Argento, Roman Polanski, Takashi Miike, David Cronenberg
Favori Aktör ve Aktrist: Sam Neill €“ Kadın oyuncu tanımama gibi ender görülen bir hastalığı var
Favori Replik: “Cannibalistic Humanoid Underground Dweller MY ASS!” (C.H.U.D. – 1984)

Mail: gokhan[at]gokhantoka.com     

Sitedeki Yazıları ve Film Yorumları:

Bir Cevap Yazın