Clive Barker

Gelmiş geçmiş en iyi korku yazarlarından biri, aynı zamanda tüm zamanların en iyilerinden olan Hellraiser filminin de yazar-yönetmeni. Bunun yanısıra bilgisayar için tasarladığı korku oyunları ile de tanınıyor , “undying” sanırım içlerinde en korkunç olanı. Bu çok yönlü korku üstadı 1952 İngiltere doğumlu. Gençlik yaşlarından itibaren resim yapan, korku öyküleri yazan Barker, “Books of blood” adındaki kitabında bu öykülerinin bir kısmını topladı.Ve sonrasında yine türe yenilik katan farklı eserleri geldi korku edebiyatına. Oyuncu olarak da beyazperdede yer aldığını es geçmeyelim.

Muhteşem hayal gücünü mistik unsurlar ve boyut dışı oluşumlar ile kurgulayan bu korku ustası Stephan King ile rekabet edebilecek kadar hayran kitlesi topladı. Kaldı ki kendisi King’in takdir edip gelecek vadettiğini düşündüğü belki de tek korku ustası. Korku sinemasının unutulmazlarından olan Candyman’in senaryo çalışmasında da bulundu. “The forbidden” isimli hikayesinden esinlenerek oluşturdu “Candyman” in temasını. Aynı zamanda filmin yapımcılığında da görev aldı. 1992 tarihli bu filmden önce onu asıl unutulmaz yapan film Hellraiser’dan bahsedelim. Tabi bu konudan bahsetmeden önce bu korku kültünün seri haline getirilip farklı yönetmenlerce yakın zamana dek sürdürüldüğünü düşünürsek, 1987 yılında yazıp yönettiği filmin etkili gücü hakkında fikir sahibi olabiliriz sanırım.Filmi “epic-fantastik-korku” çerçevesi içine alabiliriz.Boyutlararası kapıları açan bir kilit olan bir zeka küpü vasıtasıyla cehennem kapıları açılacak ve insanoğlunun başına bela olacak cehennem zebanileri (senaryoya göre cenobitler ) ortalığı kana bulayacaktır. Sado-mazohist bir profil çizen önderleri Pinhead’in tasarımı da oldukça sıradışıdır. Zaten ismi de tasarımını direkt sembolize eder. Cenobitler ve Pinhead, cehennem tasviri şeklinde nitelendirilen başka boyuttan, insanlara sonsuz zevkin ( onlara göre bu zevki çoğaltan sonsuz acının ) sunulması için görevlendirilmişlerdir. Bu acıyı uygulama şekilleri ise korkunçtur, gore sahneleri sergilenir çoğu sahnede. Netice itibariyle hem dönemine göre üst düzey bir korku filmidir, hem de sonrasındaki devam filmlerine göre serinin en iyisidir yönetmenin filmi.

1990 tarihli filmi “Nightbreed”, ünlü eseri ” Kabal” ın sinemaya uyarlanmasıdır. Eserinin başarısı bir yana çok önemli bir yanı da vardır filmin: David Cronenberg oyuncu olarak yer alır. Midian denilen bir bölgede hüküm süren yaratıklarla iletişim kuran bir karakter filmin ve eserin temasını oluşturur. Kabal, aynı zamanda Barker’ın Books of blood ‘dan sonra en sevilen ikinci eseri olarak bilinir.

1995 tarihli Lord of Illisions , yine yazıp yönettiği fantastik korkulardandır. “Aşk” kavramını, aşkı bir hastalık olarak yorumlayan ana karaktere teslim eder. Film Hellraiser kadar etki göstermiş olmasa da sıradışı ve Clive Barker özgünlüğündedir.

Gelelim ünlü korku serisi “Masters of Horror” için yazdığı öykülere:

Serinin birinci sezon bölümlerinden olan Haeckel’s Tale, eserlerinde de önem verdiği erotizm unsurunu “necrofili” kanalıyla dahil ediyor senaryoya. Ölen karısının yeniden hayata dönmesi için yaşlı bir büyücü kadını ziyaret eden adam, yaşlı kadının anlatacağı bir hikayeyi dinlemeye başlar. Hikaye Haeckel isminde idealist bir tıp öğrencisi hakkındadır. Aşkın ve erotizmin çarpık anlatımı, nekrofili, Masters of Horror serisi içindeki en aykırı, en sıradışı bölümlerden biri olmasına sebep olur “Haeckel’s Tale” in.

İkinci sezon bölümü olan Valerie on the stairs ise, “yazarlar ve yoğun hayal güçleri” nin maddeleşmesi, ete kemiğe bürünmesi ile ilgilidir.Yine kendisine has unsurlar ön plandadır: başka alemlerden gelen bir yaratık, “güzel ve çirkin “metaforunu andırırcasına ona eşlik eden masum görünüşlü Valerie ismindeki genç kadın , bu kez gerçek dünya ile diğer boyut arasındaki kapıdan yazarların hayal gücü ile geçebilecektir.

Melissa Aydın

Yazar, yönetmen, yapımcı, ressam, oyuncu Clive Barker’ın yönetmenliğini yaptığı filmler:

Filmografisi:

Lord of Illisions ( 1995 )
Nightbreed ( 1990 )
Hellraiser ( 1987 )
The forbidden ( 1978 )
Salome ( 1973 )

Bir Cevap Yazın