Dario Argento

Dario Argento
Dario Argento 7 Eylül, 1940’da Roma’da doğdu. Sinemaya film eleştirmenliği ve sinema gazeteciliği yaparak başladı. Aynı zamanda senaryolar da yazmaktaydı. 1960’larda senaryosunu Bernardo Bertolicci ile birlikte kaleme aldığı bir Sergio Leone spagetti westerni olan “Once Upon A Time In The West” ile ün kazandı. Yönetmenliğini yaptığı filmlerinin çoğunun senaryosunu da kendisi yazmıştır.

Argento, “Once Upon A Time In The West”‘den kısa bir süre sonra ilk kez yönetmenliği denedi ve 1969’da “The Bird with the Crystal Plumage” adlı gerilim filmini çekti. Bu filmle birlikte korku sinemasında Giallo olarak adlandırılacak bir alt tür yaratmış oldu. Slasher filmi olarak adlandırılan türün yaygın olarak doğuşu 1970’ler ve 70’lerin özellikle ikinci yarısı olarak görülse de, aslında Giallo ile Argento bu türün ilk gerçek örneklerini İtalya’da, slasher türünün ABD’de ortaya çıkmasına neden olan sosyal gerçekliğin tamamen dışındaki bambaşka bir gerçeklikte yaratmış oluyordu.

1977’de çektiği Suspiria ve 1980’de çektiği Inferno dışında, giallo formatına bağlı kaldı. Sadece bu iki filmde Doğaüstü korku elemanlarını kullandı. Yine de bu iki filmde de giallo biçimini korudu. Onun biçiminde katil gözü ve bakış açısı izleyiciye çok sık dikte edilir. Başrol oyuncularını genellikle oyunculuk deneyimi fazla olmayan kişilerden seçmiştir. İzleyicinin sahip olduğu katil gözü ve aynı biçimde izleyicinin kendini nıspeten daha kolay özdeşleştirebileceği tanınmamış bir başrol oyuncusu bir araya geldiğinde rahatsız edici, rüyavari bir kontrast ortaya çıkar.

Suspiria ve Inferno ardından yönetmen Giallo biçimine “Tenebrae” ile geri dönmüştür. Ancak özellikle “Opera” adlı filmiyle başlayarak ürettiği filmler eleştirmenler tarafından önceki dönem filmlerine oranla fazla beğenilmemiştir.

Argento sonradan Suspiria ve Inferno’yu bir üçlemenin ilk iki filmi olarak adlandırmıştır. Üçlemenin son filmi olan “The Third Mother” 2007 Ekim ayında vizyona girecektir.

Kanımca, Argento’nun en iyi filmleri, sırasıyla: Profondo Rosso (Deep Red), Suspiria ve Tenebrae’dir.

Filmografisi:
The Bird with the Crystal Plumage (L’Uccello Dalle Piume di Cristallo) (1970)
The Cat o’ Nine Tails (Il Gatto a Nove Code) (1971)
Four Flies on Grey Velvet (4 Mosche di Velluto Grigio) (1971)
The Five Days (Le Cinque Giornate) (1973)
Door into Darkness (TV Dizisi, Bölümler: “Testimone Oculare”, “Il Tram”) (1973)
Deep Red (Profondo Rosso) (aka The Hatchet Murders) (1975)
Suspiria (1977)
Inferno (1980)
Tenebrae (aka Unsane) (1982)
Phenomena (aka Creepers) (1985)
Terror at the Opera (Opera) (1987)
Two Evil Eyes (Due Occhi Diabolici) (The Black Cat) (1990)
Trauma (1993)
The Stendhal Syndrome (La Sindrome di Stendhal) (1996)
The Phantom of the Opera (Il Fantasma dell’Opera) (1998)
Sleepless (Non ho Sonno) (2001)
The Card Player (Il cartaio) (2004)
Do You Like Hitchcock? (Ti Place Hitchcock?) (2005)
Masters of Horror (TV Dizisi, Bölüm: “Jenifer”) (2005)
Masters of Horror (TV Dizisi, Bölüm: “Pelts”) (2006)
The Third Mother (2007)

Bir Cevap Yazın