Don Coscarelli

Don Coscarelli

Don Coscarelli, Amerikalı bir ailenin çocuğu olarak 17 Şubat 1957’de Libya’da doğdu, sonrasında Kaliforniya’da büyüdü. Her zaman için sinemayla ilgiliydi. Coscarelli hayal gücü ile fark yaratır ve çektiği korku filmleri bu sebeple çok şahsına münhasırdır.

İlk filmini 1976’da çekti: Jim the World’s Greatest. Bu ve bunu izleyen ikinci filmi Kenny & Company, dram-komedi türünde, odağında genç kahramanların olduğu filmlerdi. Coscarelli gerçek ününü, 1979 yılında çektiği ilk korku filmi “Phantasm” ile kazandı. Phantasm gelmiş-geçmiş en orijinal korku filmlerinden biri olarak tarihe geçebilir: Bilim kurgu, medyumlar, mezarlıklar, katil cüceler, ve katil toplar, ve katil kadınlar, her şeyin başının altından çıktığı ne tür bir yaratık olduğu kesinlikle anlaşılamayan “Tall Man”, rüyavari ambiyans ve bir çocuğun abisine duyduğu sevgi ve terk edilme korkusu üzerine müthiş bir filmdir.

Phantasm tüm dünyada korku filmi seyircisi tarafından çok sevilmiştir. Coscarelli, Phantasm’ın üç devam filmini de sonraki yıllarda çekmiştir. Phantasm 5 ise, serinin artık son filmi olarak 2008 içinde planlanmaktadır.

Coscarelli’nin yarattığı bir diğer seri de bir fantastik-aksiyon serisi olan Beastmaster serisidir.

Phantasm ve Beastmaster serilerinin başarısı arasına sıkışan Coscarelli, bu döngüden çıkışını 2002 yılında çektiği Bubba Ho-Tep ile gerçekleştirir. Bu film ile birçok festivalde izleyicilerin ve eleştirmenlerin övgüsünü ve ilgisini kazanır. Filmin kahramanları, Coscarelli’nin geniş hayal gücüne uygun olarak Elvis Presley ve John Kennedy’dir. Ancak film günümüzde, Amerika’daki bir yaşlılar yurdunda geçer. Elvis ve Kennedy aslında ölmemiş, sadece gözden uzaklaşmışlardır. (Ya da Elvis ve Kennedy olduklarını idda eden iki bunaktırlar, çünkü Kennedy zencidir.) Yaşlılar yurdundaki yaşlıların ruhlarını emen bir mumyanın yurda dadanması ile birlikte Elvis ve Kennedy, savaş baltalarını (baston ve pusaklarını) topraktan çıkarırlar. Filmde Elvis rolünde, korku sinemasının en kült oyuncusu, Bruce Campbell rol almaktadır.

Coscarelli, Phantasm 5’in yanı sıra, Bubba Ho-Tep’in devamı (pre-quel) olan Bubba Nosferatu and the Curse of the She-Vampires’i de 2008 içinde planlamaktadır. (Bu filmde Elvis vampirlerle hoşbeş oluyormuş).

Filmografisi:
Jim, The World’s Greatest (1976)
Kenny & Company (1976)
Phantasm (1979)
The Beastmaster (1982)
Phantasm II (1988)
Survival Quest (1990)
Phantasm III: Lord of the Dead (1994)
Phantasm IV: Oblivion (1998)
Bubba Ho-Tep (2003)
Masters of Horror (TV Dizisi, Bölüm: “Incident On and Off a Mountain Road”) (2005)
Bubba Nosferatu (2008)
Phantasm V (2008)

Bir Cevap Yazın