Frank Henenlotter

1950, New York, ABD doğumlu. Korku sinemasının kült yönetmenlerindendir. Filmleri de hep New York’da geçer. Tıpkı Tarantino ve kankaları gibi o da özellikle 60 ve 70’lerin sexploitiation ve exploitation (istismar sineması) örneklerinden çok etkilenmiş ve bu filmleri model aldığı filmler çekmiştir.

1982’de çektiği Basket Case ile ün kazanmıştır. Basket Case çok düşük bütçeli, B sınıfı bir filmdir. Biri düzgün diğeri canavarsı görünüşlü siyam ikizleri vaktiyle bir operasyonla ayrılmışlardır, ancak ayrıldıkları için çok sinirlidirler. Film ikilinin operasyonu yürüten doktorlardan intikam almaları üzerine kuruludur. Basket Case ismi ise, yaratık formatında olan ikiz diğerinin kucağında taşıdığı bir sepetin içinde barınıyor olması nedeniyledir.

Bu ilk filmi kısa sürede kült mertebesine yükselen Henenlotter’ın ikinci filmi, Brain Damage da en az Basket Case kadar kült ve iyi bir filmdir. Yönetmen en çok Brain Damage, Basket Case ve Frankenhooker filmleri ile bilinir. Basket Case’in devam yapımlarını da 90’larda çekmiştir.

Basket Case 3’den itibaren 15 yıldır yönetmenlik yapmamış olan Henenlotter’ın son filmi, “Bad Biology” post-prodüksüyon aşamasındadır. Henenlotter daha çok eski exploitation filmlerini toplayıp haklarını satın alarak, bunlara kurduğu Sexy Shockers From The Underground firmasının etiketini basmaktadır.

Filmografisi:
Son of Psycho
Lurid Women
Basket Case (1982)
Brain Damage (1988)
Basket Case 2 (1990)
Frankenhooker (1990)
Basket Case 3: The Progeny (1992)
Bad Biology (2007) (post-production)

One thought on “Frank Henenlotter

Bir Cevap Yazın