L’intérieur (Inside / İçeride) – Alexandre Bustillo, Julien Maury 2007

İçerde

Yönetmen:Alexandre Bustillo, Julien Maury
Senaryo:Alexandre Bustillo
Oyuncular:Alysson Paradis, Béatrice Dalle, François-Régis Marchasson
Yapım Yılı: 2007
Ülke: Fransa


Konu: Profesyonel bir fotoğrafçı olan Sarah, hamileyken geçirdiği bir trafik kazasında eşini kaybetmiştir. Aradan aylar geçmiş, Sarah çocuğunu dünyaya getirmeye hazırlanmaktadır. Hastanede yapılan son kontrollerinde herşey yolunda görünmektedir; doktor kendisine ertesi sabah doğum için gelmesini söyler. Sarah, eşini kaybetmiş olmanın melankolisi içerisinde bu son geceyi evinde yalnız geçirmeye karar verir. Ancak ilerleyen saatlerde kapısı çalınacak ve kimliğini – hayatını tüm detayları ile bilen yabancı bir kadın kabus gibi üzerine çökecektir. Hayal dahi edilemeyecek kadar kanlı ve acı dolu bir gece Sarah’ın önünde uzanmaktadır.


Korku Filmleri Yorumu: Filmin tam karşılığı yine bir fransız olan, hatta yönetmenlerin tekiyle aynı adı taşıyan Alexandre Aja’nın Haute Tension’udur. O filmi seven bunu sever; bunu seven onu sever. Açık ve net olarak, her ikisi de Fransız ekolünü yansıtan bu filmlerin, izleyicinin ağzında, benim ağzımda bıraktığı tat, kurumuş kan tadıdır.

Siteyi açtığımızdan beri vizyonda gördüğümüz en iyi korku filmidir; bu da bir başka özelliği. Ne yazık ki pek az yerde oynamaktadır; Beyoğlu sineması kisvesi altında Pera sinemasında, halk günü olmasına rağmen ben hariç toplam dört kişiyle birlikte izleyebilmek mümkündür.

Filme gitmeden önce afişe dikkat edilmezse, çıkışta illa ki dikkat edilecektir: arkasından baktıran türden bir fillmdir. İşte bu gecikmiş, gıpta ve iftihar dolu alıcı gözü bakışında, afişin üzerindeki şu kelam dikkat çeker bir neon halesi gibi parıldar: “KAN GÖVDEYİ GÖTÜRECEK!!!”.

Gerçekten de kan gövdeyi götürmektedir. Tıpkı Haute Tension’da olduğu gibi Fransız evladı bu konuda elini korkak ayarlamamıştır. Ve yine söz konusu adı istim üzerindeki filmde olduğu gibi gerilim hat safhalarda gezinmektedir.

Film tam bir kedi fare oyunudur. İçeride olmak üzerine, hamilelik, vücundaki bir yabancı, evin içindeki bir psikopat, ülkedeki yabancılar vb gibi çeşitli boyut kapıları sunmaktadır ve dar alan içerisinde gayet hacimli bir filmdir. Olaylar detay seviyesinde biraz mantıksızlaşabilmekte ve psikopat kadının motivini üstünkörü açıklama çabasının lüzümsuzluğu nedeniyle biraz eksilebilmektedir ancak çok önemi yoktur. Özellikle son karesinde son derece manyakça, psikopatça, bu modern çağa ait olmayan bir kötü masal karartısında kapanmaktadır ve gerçekten de çıldırtıcı biçimde oyulmuş, işlenmiş kara-kapkara bir mücevher gibi bir kapanıştır.

Artık binlece film izlemiş olmanın getirdiği öngörü sebebiyle, Sarah’nın polise “ben annemi öldürdüm memur bey” mırıldanışı sayesinde sonu apaçık tahlil edilebilir, öngörülebilir olan bir filmdir ama bu da hiç önemli değildir, bu artık bizim kusurumuzdur. Mutlaka görülmesini arzu ettiğimiz, son derece karanlık ve iç burucu, fakat aynı şekilde etkileyici bir filmdir.


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

17 thoughts on “L’intérieur (Inside / İçeride) – Alexandre Bustillo, Julien Maury 2007

 1. bu film süper ya ben bunu çok sevdim ya ALLAHIM bu film süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 2. filmin yarisini izledim ama yinede cok güzel (bu arada siteye daha yeni üye oldum gercekten cok güzel)

 3. Yüksek tansiyondan sonra yine onunda tadinda bir fransiz filmi.
  Kan görüntülerinin cogunlukta oldugu bir film ama ben begendim.Tavsiye ederim…

 4. ya inanamıyorum ben film izledimde bunun kadar iğrenç bunun kadar amaçsız bi film daha izlemedim.neydi yaşadığım şimdi anlamadımki.sırf kan dökmüş olmak için kan dökülmüş ve bunun için alakasız kişiler öldürülmüş.zaten filmin başından sonunu hemen anlıyosunuz.kan dökmeninde sınırları var bence ama bunlar iyice basitleştirmiş olayı.yüksek tansiyonla kıyas kabul etmez.hiç değilse orda ölen insanların bi ölme nedeni vardı

 5. Tavsiye edilir. Özellikle son 10dk ve sonundaki resim ) beni tatmin etti .. daha da iyi olabilirmiş.

 6. bu filme nasıl amaçsız yaftası yapıştırılıyor anlayamıyorum.filmde her şey bütünlük içerisinde ve her olayın bir nedeni var.bence güzel ve etkileyici bir film,izlenmeli..

 7. bu nasıl bi filmdir böyle ya .. kan vahşet heyecan ama gerçekten insanının kanını don durmakla kalmayıp sinir sistemini alt üst ediyor .. ben izledim siz izlemeyin :((((

 8. Süper ötesi bir filmdi.Bu filmi izleyip de etkilenmemek mümkün deÄŸil tabiki de…

 9. bu filme güzel diyenin canı çıksın bee nbe kadar saçma ne kadar aÅŸağılık bir film yaa bunu film diye cekenlere can-ı gonulden selamlar tami bir rezillik………………………………………………..:@

 10. çok iÄŸrenç bir film kesinlikle tavsiye etmiyorum korku gerilim hiç biÅŸey yok filmde ben izlediÄŸime piÅŸman oldum siz de yorumlara aldanıp izlemeyin…

 11. çok iÄŸrenç bir film kesinlikle tavsiye etmiyorum korku gerilim hiç biÅŸey yok filmde ben izlediÄŸime piÅŸman oldum siz de yorumlara aldanıp izlemeyin…

 12. Amk bi dediğiniz bi dediğinizi tutmuyo düzgün bi yorum yapın ona göre izlicem :D

 13. ben %50 olarak beğendim basit bi filmdi yani ortada bi film bi amaç yok öldürülenlerin nedeni yok sadece kan.

Comments are closed.