Opera – Dario Argento 1987

Opera

Yönetmen:Dario Argento
Senaryo:Dario Argento, Franco Ferrini
Oyuncular:Cristina Marsillach, Urbano Barberini, Ian Charleson, Daria Nicolodi, Coralina Cataldi-Tassoni, William McNamara
Yapım Yılı: 1987
Ülke: İtalya


Konu: Argento’nun, Suspiria, Profondo Rosso ve Tenebre gibi klasiklerinin ardından gelen Opera, yönetmenin kendine has tarzını iyi yansıtan, yine üst düzey atmosfere sahip, ancak bu defa senaryo açısından biraz kısır bir yapım. İzleyiciden gizlenen travmatik bir geçmişi olan genç ve güzel opera şarkıcısı Betty’nin talihi bir anda döner. Verdi’nin Macbeth operasını sahneye koymaya hazırlanan ekibin yıldız şarkıcısına araba çarpmıştır. Yıldızın yerine geçmesi için Betty önerilir. Betty ise bu gelişme karşısında fazla sevinmez; çünkü Macbeth operasının uğursuz olduğunu düşünmektedir. Çocukluğundan beri Betty’nin rüyalarına giren psikopat ve sadist bir katil, böylece hayatına girecektir. Cinayet sahneleri (gözetleme deliğindeki kurşun örneğin) ve özellikle opera binasının içerisindeki kuş bakışı çekimler Argento’nun stilini ve farklı tarzını iyi yansıtıyor. Katilin Betty’nin göz kapaklarına taktığı ve gözlerini kapatmasını engelleyen (bu sistem sayesinde katil kanlı cinayetini Betty’e an ve an izletebilmektedir) iğneli aparatlar korku sinemasının en güzel buluşlarından. Bu güzel yanlarının ötesinde, özellikle kötü oyunculuklar, senaryodaki sıçramalar, filmi ucuz gösteren ve opera atmosferi ile tam zıt bir heavy metal müzik kullanımı ile dağılan ve hızlanan akış filmi bozuyor.
Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

One thought on “Opera – Dario Argento 1987

  1. Bilinen bir gerçek vardır ki, Dario Argento dünyanın en iyi korku sineması yönetmenlerinden olmasına karşın, oyuncu seçimi, oyunculara yön veriÅŸi son derece isabetsizdir. Kötü oyunculukları bir kenara bırakalım, bu kadar vasat bir konudan, her zamanki gibi ağırlık verdiÄŸi görsellik-iÅŸitsellik desteÄŸi ile mükemmel bir filme dönüştürmüş senaryoyu. BaÅŸtacım olan yönetmenin her filmi favorilerimde ilk sıralardadır her daim. Opera’da bunlardan biri olarak kalacak.

Comments are closed.