Perdede Durduğu Gibi Durmaz!: Sinema Salonundaki Korku

Bazı sahneleri sinema salonunda geçen korku filmlerinden bahsetmiyorum. Tamamı sinemada geçen, veya odağında uğursuz bir film olan, katilin veya lanetin perdeden çıkıp izleyicilere musallat olduğu filmlerden bahsediyorum. Sinema salonlarının karanlık koridorlarında geçen filmleri her zaman sevmişimdir, işte bazıları:

Demons

Bir grup insan Berlin’deki bir sinema salonunda yapılacak bir korku filmi galasına davet edilirler. İzleyicilerden biri filmde kullanılan bir maskeyi yüzüne takınca maske etine saplanır ve kadını kana susamış bir canavar haline getirir. Sinemaya kısılıp kalan izleyiciler hayatta kalmaya çalışırlar. Ünlü İtalyan yönetmen Mario Bava’nın oğlu Lamberto Bava’nın en bilindik filmlerinden biri. Dario Argento yapımcılığında çekilmiş 1985 yapımı film, Goblin grubunun müzikleri ile de hafızalara yer etmişti. Evil Dead sevenler halen izlemediler ise kaçırmamalı.

Demons - 1985
Cigarette Burns

Uzun yıllar boyunca sessiz kalmış korku ustası John Carpenter’ın dönüşünü müjdeleyen bu film, yönetmenin Masters of Horror TV serisi için yaptığı iki bölümden biriydi. İflasın eşiğindeki bir sinema yöneticisi, korku filmlerine meraklı zengin ve gizemli biri tarafından kiralanır. Adamın görevi, izleyen herkesi delirtip öldürdüğüne inanılan, tüm kopyaları yokedilmiş lanetli bir filmi bulmaktır.

Cigarette Burns - 2005
Midnight Movie

Jack Messit’in 2008 yapımı filmi. Bir grup arkadaş, 70’lerden kalma kült bir korku filmini, geceyarısı izbe ve uzak bir sinema salonunda izlemeye başlarlar. Filmdeki katil perdeden çıkıp onları da öldürmeye başlar.

Midnight Movie - 2008
Coming Soon

Tayland yapımı Coming Soon’da, vizyona girecek bir filmin laneti ufaktan ufaktan ön gösterime gidenlere, sinema salonu personeline dadanmaya başlar.

Coming Soon - 2008
Angustia

“Film içinde film içinde film” gibi karmaşık sayılabilecek bir biçimde özetlenebilecek Angustia bir İspanyol yapımı. Herşey bir sinema salonunda, bir film gösterimi sırasında geçer. Kurbanlarının gözlerini çıkarıp koleksiyon yapan bir seri katille ilgili bir film oynamaktadır. Bir süre sonra salondaki izleyiciler de aynı biçimde öldürülmeye başlar. Filmimiz bittiğinde, başka bir salonda başka izleyiciler izlemektedir ve biten de sinema salonunda öldürülen izleyicilerle ilgili filmdir. Kaçırılmaması gereken, az bilinen 1987 yapımı bir klasik.

Angustia - 1987
Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube