[Rec] (Ölüm Çığlığı) – Jaume Balagueró, Paco Plaza 2007

Rec

Yönetmen:Jaume Balagueró, Paco Plaza
Senaryo:SJaume Balagueró, Paco Plaza, Luis Berdejo
Oyuncular:Manuela Velasco, Maria Lanau, Jorge Serrano, Vicente Gil
Yapım Yılı: 2007
Ülke: İspanya


Konu: İspanyolların önemli korku filmi yönetmenleri (yeni korku filmleri çağının dehalarından) Jaume Balaguero ve Romasanta filminin yönetmeni Paco Plaza’dan bir ortak proje. Barcelona’nın yerel bir TV kanalında program sunucusu olarak çalışan Angela (Manuela Velasco) ve kameramanı Pablo gece çalışan kişilerin hayatları ile ilgili “Siz Uyurken” adında bir program yapmaktadırlar. Programlarının yeni bölümü için şehrin itfaiyecilerini konu alan ikili itfaiye istasyonunda başlangıçta sıkıcı birkaç saat geçirirler. Sirenlerin çalması ile birlikte sunucu ve kameraman, bir itfaiye timi ile birlikte olay yerine giderler. Çağrının sebebi bir yangın değildir. Bir apartman dairesinden gece yarısı yükselen çığlıklar duyulmuştur ve kapının açılmasına ihtiyaç vardır. TV ekibi itfaiyecilerle birlikte kapıyı açarlar ancak kapının ardında karşılaşacakları şey için hiçbiri hazırlıklı değildir. İnsanları zombiye dönüştüren ölümcül bir virüs söz konusudur ve binadan çıkmak pek kolay olmayacaktır. Henüz geçen yıl çekilmiş olan bol ödüllü bu filmin Holywood tarafından çekilmekte olan “Karantina” adlı bir yeniden yapımı bile söz konusu. Son yıllarda sıkça görmeye başladığımız, Blairwitch Cadısı, Cloverfield (Canavar) gibi, amatör çekim görünümlü – gerçekliğe öykünen anlatıların bu kez “zombi” esanslı, yeni bir halkası. Korku filmlerini vizyona sokan kişilerin, abur cubur filmleri bir yana bırakıp bu ve buna benzer, vizyona girmeyi hakkeden yapımları dikkate almaya başlamaları dileklerimizle…


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

8 thoughts on “[Rec] (Ölüm Çığlığı) – Jaume Balagueró, Paco Plaza 2007

  1. Basta gayet normal kamera cekimli bir film gibi gidiyor.ama sonra isin icine zombi olayi girmesi ile heyecan icinde geciyor.herkese tavsiye ederim….

  2. Jaume Balaguero’yu daha önce bir arkadaşım dikkate almam gerektiÄŸini söylemiÅŸti ama keÅŸfetmek bu filme nasip oldu. Filmle ilgili söyleyebileceÄŸim tek ÅŸey, u”zun zamandır bu kadar iyi bir sinema filmi izlememiÅŸtim” olur!

  3. Ä°spanya sinemasında ciddi bir ilerleme gözlemliyorum. Bu ilerlemeye karşın Fransa’dan gelen örnekler her ne kadar rekabeti artırsa da, Fransa korku sinemasına daha çok ” gore” desteÄŸi eklediÄŸi ve belki bunu biraz abarttığı için, bu rekabetin galibi Ä°spanya’dır derim ben. Mümkünse USD yeni çevrimlerle yada birebir taklitlerle UzakdoÄŸu sinema örneklerini batırdığı gibi bunlara el sürmesin dememe kalmadı Quarantine geldi bile. OOf of.

  4. walla süper film izlemek nasip oldu tavsiye ederim kardeşle izledik koptuk katılı bize hayatını yaşa puhahah:D:D

  5. bn izleyemedim ama yorumlardan yola çıkarak hoşuma gitti

  6. Seyrettiğim en gerçekçi kamera elde filmdi. Ne blair cadısında ne canavar filminde bu filmdeki gerçekçilik yoktu. Birde filmin konusuna uygun olarak kameramanın profesyonel olması. Kamera elde çekilmiş filmlerdeki mide bulantınızı ve çok sallanan kamera olayını ortadan kaldırmış. Filmin Holywood taklidi çok gecikmemiş ve karantina adı altında hemen yapılıp Ülkemizde dahi vizyon şansı bulmuştu. Ancak taklit yapmı olan karantinaya her kulvarda 10 basan bu yapım türk vizyoncuları tarafından hiç kıymete alınmamıştır.
    Korku filmi severlerin gerçekten beğenecekleri bir yapım. Her eve lazım :)

  7. izledim.zombi filmlerini sevenlerin özellikle izlemeleri gereken bi film.tam bi gerilim olmuş film.senarist ve yönetmen zombi olayını işlemeyi biliyolar bence.kesin tavsiye ederim

Comments are closed.