Resident Evil 3: Extinction (Ölümcül Deney 3: Dünyanın Sonu) – Russell Mulcahy 2007

Ölümcül Deney: Dünyanın Sonu

Yönetmen:Russell Mulcahy
Senaryo:Paul W.S. Anderson
Oyuncular:Milla Jovovich, Oded Fehr, Ali Larter, Ashanti, Iain Glen
Yapım Yılı: 2007
Ülke: ABD


Konu: Bu filmde nihayet ambiyans değişir ve kameralar Raccoon şehrinin dışına, ilk iki filmdeki gibi belli bir zaman sınırlandırmasına tabi olmayan bir öyküyü aktarmak üzere çıkar. Raccoon şehrinden kaçmayı başaranlar Alaska’ya doğru kara yoluyla yolculuğa çıkarlar. Bunun için Nevada çölünden geçmeleri gerekmektedir. Alice (Jovovich) yolculara katılır. Bu western ambiyansındaki filmde, hem Umbrella Şirketi ile hem de virüsten etkilenmiş korkunç yaratıklar ile savaşmaları gerekecektir.


Korku Filmleri Yorumu: Rob Zombie’nin Halloween’ı, Invasion (İstila) ve Resident Evil 3 aynı hafta vizyona girmesine ve insana “oo ne güzel, 3 yeni korku filmi var” diye düşündürmelerine rağmen, filmlerin hiçbiri korku/gerilim filmi değil. Resident Evil 3, akılda kalacak nadir birkaç sahnesi olan, düşük bütçeli bir aksiyon filmi.

Öykünün Raccoon şehrinin dışına çıkması, ikinci film Apolcalypse’in bitişiyle beraber zaten mantıksal bir zorunluluk olmuştu. Bu defa ilk iki filmdeki gibi para bulamayacağını anlayan yapımcılar da neredeyse mecburi bir biçimde, bu filmi çölde çekmişler. Bu da Mad Max dolayısıyla zaten alışık ve kolay tüketmeye meyilli olduğumuz bir post-apokaliptik ambiyansı ekranlara taşıyor.

Oyunu sevenlerin bu filmi ilk iki filme oranla çok daha fazla seveceklerini düşünüyorum. O yüzden oyunculara tavsiye ederim. Ama oyunla alakası olmayan izleyici için, Extinction bu seride izlenebilecek en kötü film. Nedeni, öykünün çok basit olması, tıpkı playsation oyunu gibi küçük, birbiriyle pek alakası olmayan sahne ve kurulumların bir araya getirilmesinden oluşması. Buna karşılık filmin aksiyon seviyesi, eğer bir öykünün yokluğunu yadırgamaz iseniz, aksiyon severleri de tatmin edebilecek düzeyde. Ama bunlar dışında, ortada dediğim gibi gerçek bir öykü bulunmadığı ve zorlama bir öykü etrafında film geliştirilmeye çalışıldığı için, birbirinden bağımsız aksiyon sahneleri dışında kalan bölümler oldukça sıkıcı ve tekrara dayalı, filme hiçbirşey katmayan bölümler. Konvoyun ve Jovovich’in hep o aynı standart müzik ve kamera hereketleri eşliğinde yolda git babam gittikleri sahneler gibi.

Filmin tek özendiği yapım Mad Max de değil. Aynı biçimde Alien 4’e de bazı referanslar bulacaksınız. Milla Jovovich de zaten giderek daha fazla Sigourney Weaver’a benzetilmeye çalışılıyor. Hatta bu filmde yaptığı bazı atraksiyonlar ile Sigourney’in Alien 4’deki insanüstü halini bile geride bırakıyor.

Film apaçık bir biçimde 4. bir filme doğru gider vaziyette sonlandırılıyor. Bu filme pek fazla para harcanmamış olduğundan 4. filmin parasını bir ihtimal bu filmin hasılatından çıkarabilrler.

Resident Evil Extinction, oyunu sevenler, aksiyon sevenler ve iflah olmaz zombiciler dışında kalanlar için birşey ifade etmeyecek bir film. Benim aklımda ise zombi karga sürüsünün konvoya saldırısı ve Carlos’un sigara içtiği sahne dışında hiçbirşey kalmadı. İzle ve unut.

Gökhan Toka


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

7 thoughts on “Resident Evil 3: Extinction (Ölümcül Deney 3: Dünyanın Sonu) – Russell Mulcahy 2007

  1. FILM SÜPER ZATEN ZOMBİ OLSUNDA FILMIN İÇİNDE NASIL OLURSA OLSUN FILM

  2. ölümül deney süper bir film milla harika sıkıcı bulanlar ilk seriden izlesin

  3. George A. Romero’nun ünlü zombie filmi “Day Of The Dead” den bariz çalınan fikir [zombileri evcilleÅŸtirmek],ve Brian Yuzna’nın yönettiÄŸi “Return Of The Living Dead 3″ten çalınan sahne [zombiye enjekte edildikten sonra kontrolden çıkıp etraftakileri yalayıp yutması] aklımda kalanlar bunlar.Serinin ilk 2 filmden farkı ise zombiler daha bi zombiye benzemesi…

  4. öncelikle film dünyanın sonu öngörülerini ya da senaryolarını bir bakış açısıyla izleyiciye sunuyor. bir dünyanın son zamanları senaryosu başarılı ve editörün yorumuna bu noktada katılmıyorum. teknik anlamda zaten bu sayfalarda bir filme iyi dendiğini görmedim. kolay unutulacak bir film değil.düşük bütçeyle bile çok iyi bir film ortaya çıkmış. bir izleyici bir filmde başka ne arar ki. herkes eleştirmen gözüyle teknik ya da profesyonel film çekme özelliklerine baksa izlenecek film kalmaz. bence film eleştirileri izleyiiciyi ilginlendiren kısımlardan oluşmalı.

  5. Zombilerin Yüzlerini Bukadar Gerçekçi Nasıl Yapmişlar acaba?

Comments are closed.