Saam Gang Yi (Three Extremes / Üç Sıradışı) – 2004

Üç Sıradışı

Yönetmen:(Box / Kutu):Takashi Miike, (Dumplings / Mantı):Fruit Chan, (Cut / Kes):Chan Wook Park
Senaryo:(Box / Kutu): Haruko Fukushima, Bun Saikou (öykü), (Dumplings / Mantı): Lilian Lee, (Cut / Kes):Chan Wook Park
Oyuncular:Kyoko Hasegawa, Atsuro Watabe, Ling Bai, Pauline Lau, Byung-hun Lee, Won-hie Lim, Hye-jeong Kang
Yapım Yılı: 2004
Ülke: Japonya, Hong Kong, Güney Kore


Konu: Üç kısa filmden oluşan Üç Sıradışı, bana göre gelmiş geçmiş en iyi antoloji korku projelerinden biri. Uzakdoğu korku sinemasının başarılı temalarının üç büyük korku sineması (Japonya,Hong Kong,Güney Kore) tarafından ele alınmış, çok iyi derlenmiş bir özeti niteliğinde olan film, “uzakdoğu korku sinemasına giriş” dersi gibi de değerlendirilebilir. Bölümler ve konuları kısaca şöyle:
1. (Box / Kutu). Yalnız yaşayan bir kadın yazar, çocukluğundaki kötü hatıralar tarafından izlenmektedir. İkiz kardeşiyle birlikte akrobasi gösterileri yaptıkları sirkte çıkan yangında ikiz kardeşi yanarak can vermiştir. Bu olayda kendisinin de ne yalan söyleyeyim, payı yok değildir. Miike’dan mükemmel bir sinematografi eşliğinde, sürreal bir kabus anlatısı.
2. (Dumplings / Mantı). Orta yaşlarında eski bir aktrist güzelleşme ve genç kalma arayışlarında konvansiyonel metodları geride bırakmaya karar verir. Hong Kong’un fakir semtlerinden birinde yaşayan bir kadının, güzelleştirici bir tür mantı yaptığı duyumunu almıştır. Kadınla tanışan aktrist, mantının içinde kıyma olarak insan ceninleri kullanıldığını öğrendiğinde de vaz geçmeyecektir. Hong Kong’lu yönetmen Fruit Chan’den, güzelleşme tutkusu denen bilinçsizlik psikozunun nerelere kadar uzanabileceğine dair modern bir yamyamlık öyküsü.
3. (Cut / Kes). Başarılı ve ünlü bir sinema yönetmeni setten evine döner ve ünlü bir piyanist olan karısını tellerle piyanosunun başında bez bebek gibi bağlanmış bulur. Başına aldığı bir darbeyle kendinden geçen ve kıskıvrak bağlanan yönetmen, gözlerini açtığında karşısında hiç tanımadığı psikopat bir adam görür. Adam ise tanışık olduklarını idda etmektedir ve intikam peşindedir. Dahası, elindeki balta ile zavallı karısının parmaklarını da kıtır kıtır kesmektedir. Oldboy ve sempati serilerinin yönetmeni, intikam prensi Chan Wook Park’dan, teknik açıdan mükemmel, Saw benzeri, akıl dolu, kanlı bir intikam filmi.
Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

One thought on “Saam Gang Yi (Three Extremes / Üç Sıradışı) – 2004

  1. En sevdiÄŸim yönetmen Chan Wook Park’a raÄŸmen ben üçlemenin en baÅŸarılı halkasının Mantı olduÄŸunu düşünüyorum…LanetlenmiÅŸ ceninin acıklı öyküsü,gözünü hırs bürümüş bir kadının bitmek bilmez intikam alma duygusu uÄŸruna bir canavara dönüşmesi tüyler üpertici,korku ile gerilim arasında paslaÅŸan Mantı bu özellikleri nedeniyle üçleme içerisinde daha farklı bir kulvarda benim için…

Comments are closed.