Sairen (Forbidden Siren) – Yukihiko Tsutsumi 2006

Sairen

Yönetmen:Yukihiko Tsutsumi
Senaryo:Naoya Takayama
Oyuncular:Yui Ichikawa, Leo Morimoto
Yapım Yılı: 2006
Ülke: Japonya


Korku Filmleri Yorumu: Tsutsami ismen bildiğimiz, Jam Fİlms veya 2LDK gibi filmlerine de severek tanık olduğumuz güzel bir japon yönetmendir. (Hatta 2LDK, Tsutsumi’nin Ryuhei Kitamura’nun ARAGAMİ’sine karşılık olarak DÜELLO PROJESİNDE çektiği film. Aynı şekilde bir haftada, tek bir mekan, iki dövüşçü.) Forbidden Siren ise bir japon playsation oyununa dayanan bir korku-gerilim-gizem öyküsü. Japonya’da bir adada, geceleri siren çalınmaya başladıktan sonra sokağa çıkarsanız sizden büyük ihtimalle bir daha haber alamayacağız demektir. Öykü bu gizem faktörü üzerinde ilerliyor ama korku gerilim unsurlarını da taşıyor. Bir yerden sonra şaşırtıcı sürprizlere sardıralım diyor ama olan biten çok saçma olduğu için o “sürprizleri” açıkçası bekliyor oluyoruz zaten. Can sıkıcı bir film. Belli bir noktaya kadar gizem faktörü öyküyü çok güzel götürüyor ama bir noktadan sonra düpedüz çok sıkıcı ve akışkan olmayan bir öyküye dönüşüyor. Gerilimi de açıkçası çevrim noktasına kadar taşımayı tam olarak başaramıyor. Neyse ki Tsutsumi’nin ustalığı sağolsun, yarattığı vizyon çok başarılı. Aslında düpedüz öyküsüyle kötü bir film olabilecek bu filmi elinden tutup, renkleri ve sinematografisindeki başarı ile iyi kötü izlenebilecek bir boyuta taşıyor.


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

2 thoughts on “Sairen (Forbidden Siren) – Yukihiko Tsutsumi 2006

  1. Muhtesem. Filmde bahsedilen adanin ismi degistirilmis, ben anladim.(DOGRU BIR HAREKET). Japonyada yasayan biri olarak, boyle film gormedim.O minik adaya ilk firsatta gidecegim.

  2. basroldeki doktor(07:57), filmin en basindaki itfaiyeci(04:34) , ve bas roldeki kiz, japon sinemasinin, talk showunun en buyuk isimleridir.

Comments are closed.