Saw 4: (Testere 4) – Darren Lynn Bousman 2007

Testere 4

Yönetmen:Darren Lynn Bousman
Senaryo:Patrick Melton, Marcus Dunstan
Oyuncular:Lyriq Bent, Tobin Bell, Costas Mandylor, Scott Patterson, Angus Macfadyen
Yapım Yılı: 2007
Ülke: ABD


Konu: Jigsaw ve çırağı Amanda ölmüşlerdir. Ancak Jigsaw’un en son bulmacasından kalan, çözülmeyi bekleyen bazı parçalar vardır. FBI dedektifleri bu bulmacayı çözmek için güçlerini birleştirirler. Oyunu oynaması gerekecek kişi olan SWAT lideri Rigg (Lyriq Bent) birbuçuk saatlik bu ölümcül oyunda, hem eski bir dostunu hem de kendisini kurtarabilmek için tüm tuzaklardan kurtulmalıdır.


Korku Filmleri Yorumu: Çok fazla sevmediğim 3. filmin ardından gelen dördüncü filmin açıkçası iyi olmasını bekliyordum. Devam filmlerinde konunun köşeye sıkışması 3. filmde gördüğümüz gibi bazı kısır üretimlere neden olabiliyor. Amanda ve Jigsaw’un ölmüş olmaları bu filmin en önemli avantajıydı ve bu avantajın iyi değerlendirileceğini de düşünmüştüm. Ancak bu filmin, hem 3. film gibi bir sequel-prequel karışımı olurken hem de yeni bir başlangıcı aynı anda başarıyla oluşturabileceğini düşünmemiştim.

Yönetmen Darren Lynn Bousman bu filmle birlikte Testere serisindeki üçüncü filme de imzasını atmış oluyor. Bousman’ın en büyük başarısı, şüphesiz ki klostrofobi duygusunu vermekteki başarısı. Özellikle bu dördüncü filmde, bu anlamda en güçlü gösterimini yaptığını söylemeliyiz. Testere 4, çok karanlık ve kapalı bir film.

Aynı anda hem sequel hem de prequel olmasıyla ilgili olarak da elbette ki aynı özellikteki 3. filmi akla getiriyor. Ancak bu anlamda 3. filmin çok çok ötesine geçiyor ve prequel olarak, Jigsaw’la ilgili izleyicinin “gerçekten – gerçek anlamda” merak ettiği detayları ekrana taşıyor. Bu film ile Jigsaw’un nasıl Jigsaw olduğunu nihayet öğrenme şansını buluyoruz. 3. film bana göre bir işkence sekansları bütünüydü ve öykü anlamında ilgi çekici de değildi. Oysa 4. film hem ilgi çekici hem de bir kez daha kuşandığı gizem duygusu ve sürükleyiciliği ile zevkle takip edilebilir gerilimli bir film. Ayrıca buna karşılık kanlı doğasından da hiç mi hiç ödün vermiyor.

Serinin bu bölümü bir parça ikinci filmin sonunda olduğu gibi, “zaman” kavramını da Jigsaw’un oyun parçalarından biri haline getiriyor ve zamanı lineer algılayanları bir parça gafil avlıyor. O nedenle hazırlıklı olmakta fayda var. Bir de çok şart değil ama serinin önceki filmleri ile ilgili olarak (özellikle de biraz dağınık olan 3. film) hafızanızı tazelemekte fayda var. Filmin sonunda göreceğiniz bazı yüzleri tanımanızda ve böylece de, zaten bir parça karışık olan o son anları doğru algılamınızda katkısı olacaktır.

Bu film, bana göre Testere serisinin şimdiye kadarki en iyi devam filmi. Amanda ve yatalak Jigsaw ile köşeye sıkışmış olan testere fikri, kanla canla ayaklanıyor.

Gökhan Toka


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

23 thoughts on “Saw 4: (Testere 4) – Darren Lynn Bousman 2007

 1. yaa ağzına sçtılar filmin seviordummm 1 ara da bo.nun çıkardılarr ! :Q

 2. BU SİTEYİ YENİ KEŞFETTİM.HARİKA OLMUŞ BENCE ELLERİNİZE SAGLIK.FİLMLER HAKKINDA DAHADA BİLGİM OLDU.KORKU FİLM MANYAGI OLARAK NE BULSAM BAKARDIM ŞİMDİ BURDAN ARAYIP YOUTUBE DANDA VİDEOSUNA BAKIYORUM ONDAN SONRA FİLM ALIYORUM.TEŞEKKÜRLER ÖNÜME GELEN HER FİLME BAKMAKTAN KURTARDINIZ BENİ.

 3. EleÅŸtirileri anlamak mümkün deÄŸil.Bir film kendisinden bekleneni veriyorsa izlenmeyi de hak ediyor demektir.TESTERE izleyiciye kan,dehÅŸet,acı ve en önemlisi sürpriz bir son vaad ettikçe izlenmeye devam edecektir.Bu sebeplerden baÅŸka bir neden için Testereye yaklaÅŸmak isterseniz OYUNA GELÄ°RSÄ°NÄ°Z…

 4. slm herkese bu film manyak bişi izlemeyenlere öneririm gerkeçten süper bişi olmuş

 5. dehşet bi film eminim 4.seriside super olcak kaçmaz bu film

 6. ya bence bu film artık uzatılmamamalı her bölümünde birbirine benzeyen şeyler oluyor!bence tadında bırakılmalı saçmalamaya başladılar

 7. bence son yılların en iyi korku film serisi.. herserisi birbirinden farklı.. gercekten korku/gerilim filmlerini sevenler bu tada varabilir.. eminim 4. seride gayet iyi olmustur. izlenmeye deger en azından sacma sapan filmlere bu filmi tercih ederim.. herkese iyi seyirler… :)

 8. CEM arkadaşıma katılıyorum. Bu filmi beÄŸenmeyen bir izleyici gitsin MalkoçoÄŸlu nu seyretsin….

 9. SaÄŸol Ferdi… beni anlayan birisi çıktı en sonunda……..

 10. Bu filme kötü diyenin dilini eÅŸ… arıları soksun…

 11. ben bir korku filmmi koleksiyoncusuyum ve hastasıyımdır piyasadaki tüm filmler bende mevcut bulunmakta. korku filmlerinin yorumcusu olsam heralde meşur olurdum ben öle kolay film beyenmem.. ben bir korku tarzı filmde öncelikle bağlayıcılık ararım dikkatimi tamamen çekiyorsa işte o film çok klastır kalitelidir..testere filmi mükemmele yakın bir film mükemmele yakın diyorum çünkü benim top 10 da 2 sırada.. bakalım bu 4 cüsü sıralamayı değiştiricekmi.

 12. son yıllarda yapılan filmler den format olarak farklı bi yapım ben şahsen 3 seriyide severek izledim ve 4.sünüde sabırsızlıkla bekliyorum ilk gösterime girdigi gün izlemek istiyorum

 13. serinin hiç korkunç olmayan ama kaliteli denilecek düzeyden senaryo edilmiÅŸ devamı diyebilirim..saw5 inde geleceÄŸini ve bununda yakın zamanda vizyona girmesini temenni ettiÄŸim bu filmden etkilendim dersem yalan olur..ama nice korkunç testereler diliyorum kooooorkkuuuuu sewenler.::…:!!

 14. Saw 4 gereksiz…Herhangi bir filmim çok fazla talep edilmesi onun iyi olduÄŸun kesinlikle göstermez..Saw 4 izleyiciye daha fazla kan ve ÅŸiddet önerebilir ama bence her devam filmi,filmin daha çok kan kaybetmesine yol açacaktır.Tıpkı Kuzuların SessizliÄŸi’nde olduÄŸu gibi…

 15. ya bu filim manyak biÅŸey bencede herkes islemeli tavsiye ederimm!!!!!

 16. güzel film ama biraz mide bulandırıcı bence saw5 te o palyaço yerine daha korkunç bişey koyarsınız

 17. bu siteyi yeni buldum cok güsellmis !!! testerenin tüm serisini isledim hepsi manyak güsell !!! yüzüncüsü ciksa yine bikmam yanii islermm !!!

 18. ben böle harika bir film görmedim yav çok anlamlı konududa çok güzel hayatın değeri

 19. 10 number bişhe yhaf bu 1.2.3 izledim daha bunu islemedim ama bununda onlar giby oldunu düşüüorum:P

Comments are closed.