Session 9 – Brad Anderson 2001

Session 9

Yönetmen:Brad Anderson
Senaryo:Brad Anderson, Stephen Gevedon
Oyuncular:Peter Mullan, Stephen Gevedon, David Caruso, Josh Lucas, Paul Guilfoyle, Brendan Sexton
Yapım Yılı: 2001
Ülke: ABD


Konu: Binalardaki asbesti (zehirli bir kimyasal) temizleyen bir ekip, terk edilmiş bir akıl hastanesinin asbestten arıtılması işini alırlar. Hastane yıllar önce kapatılmış, hastalar da binanın güvenlik görevlisinin dediği doğru ise sokağa salınmışlardır. Phil’in (David Caruso) itirazına rağmen, paraya çok ihtiyacı olduğunu söyleyen diğer ortak Gordon’un (Peter Mullan) ısrarı üzerine, gerçekçi olmayacak bir sürede (bir haftada) işi tamamlama sözünü verirler. İşi bir haftada tamamlayabilirlerse bonus alacaklardır. Ekibi kurup terk edilmiş binada çalışmaya başlarlar. Ekip üyeleri arasında ilginç bir gerilim hüküm sürmektedir. Çalışanlardan Hank, küçük ortak Phil’in eski kız arkadaşı ile beraberdir. Gordon’un yeni bir çocuğu olmuştur ve kendi içine kapanmış, sürekli bir iç hesaplaşma içindedir. Dahası karanlık koridorların ötesinden bir sesin kendisiyle konuştuğunu duymaktadır. Jeff karanlıktan korkmaktadır. Henry’nin gizli planları vardır. Mike takıntılı bir şekilde odalardan birinde buldukları ses kayıtlarını, tek başına dinlemektedir. Kayıtlarda bir doktorla, bir kişilik bölünmesi hastası arasındaki konuşma seansları vardır. Seanslarda doktorun sürekli izini sürdüğü “Simon” karakteri, ancak dokuzuncu seansta ortaya çıkacaktır.


Korku Filmleri Yorumu: Korku bir yerdir…

Session 9’un tanıtım cümlesi işte bu. Ve kamera binanın üzerinde The Changeling filminin sonundaki biçimde akarken, işitilen son satırlar:
– Peki sen nerede yaşıyorsun Simon?
– ..Ben zayıfta ve yaralıda yaşarım doktor..

Bu film, korku filmlerinden umudunu kesmiş, “eskidendi o güzel, gerilimli korku filmleri, 70’lerdeydi, artık öyle filmler yapılmıyor” diyen zevkli korku izleyicisi için müthiş bir deneme. Adeta bir arınma seansı. Tüm film boyunca gerilimi en tepede hissedeceksiniz.

Teknoloji korku filmlerinde genellikle saçma bir şekilde görselliği artırmak, efekt bombardımanları yaratmak amacıyla kullanılıyor. Oysa bu filmdeki kullanımına bakın. Bir kere bu filmi Türkçe seslendirme olarak seyretme gibi bir lüksünüz olamaz. Bu filmi mutlaka orijinal sesiyle seyredeceksiniz. Sesin nasıl kullanıldığına ve gerçekten bu işi becerebilen ellerde nasıl bir korku unsuruna dönüştüğüne bakın. Bu filmi seyredince, yönetmen Brad Anderson’a Masters of Horror serisindeki “Sounds Like” bölümünü yönetme görevini veren serinin yaratıcısı Mick Garris’i insanın yanaklarından öpesi geliyor.

Saçma sapan abartılı diyalogların ve olayların olmadığı, her şeyin olağanüstü biçimde gerçek göründüğü bir film Session 9. Ne karakterler ne de diyaloglar abartılı değilller. Filmi karakterlerin gözünden izleyebiliyor ve onların basit korkularını paylaşabiliyorsunuz. Film bir çok çözülme noktasına birden aynı anda ilerliyor. Kesinlikle nereye gittiği hakkında bir fikir sahibi olamıyorsunuz. İzleyiciye verilen yetersiz ipuçlarının hepsi aynı zamanda birer gerilim unsuru ve sizi sonuna kadar diken üstünde tutuyorlar.

Session 9, uzun zamandır, hatta çok uzun zamandır ilk kez, izleyip de korku hissedebildiğim film oldu. Ne varsa bağımsız sinemada var. Filmin formülü, izlediyseniz eğer, 1980 yapımı The Changeling ile Event Horizon (Ufuk Faciası) filmleri arasında tutturduğu ilginç, gerilim dolu bir çizgide gizli. Korku sinemasında gore aramayan, sıkı bir gerilime ihtiyacım var diyen, ve günümüz korku filmlerinin tektipliğinden bıkmış izleyici için kaçırılmayacak bir film.

Korku bir yerse, bu yer sizin beyninizdir.

Gökhan Toka


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

2 thoughts on “Session 9 – Brad Anderson 2001

  1. eeeeeeeeeee hiç bir şey yok ki halla hal lasa sa dece ya zı ben fi li mi ni is ti yo rum

Comments are closed.