Shock Waves – Ken Wiederhorn 1977

Shock Waves

Yönetmen:Ken Wiederhorn
Senaryo:John Kent Harrison, Ken Pare, Ken Wiederhorn
Oyuncular:Brooke Adams, Peter Cushing, John Carradine, Fred Buch
Yapım Yılı: 1977
Ülke: ABD


Konu: Tekneyle mavi yolculuk yapan bir grup turist deniz kazası geçirirler. Tekneleri gece yarısı, mürettebattan birinin idda ettiğine göre bir “hayalet gemiye” çarpmış ve hasar görmüştür. Yakınlardaki bir adaya sığınırlar. Ancak adayı çevreleyen deniz, 35 yıldır bugünü bekleyen sualtı nazi zombilerinin doğal yaşama alanıdır.

Korku Filmleri Yorumu: Bu filmle birlikte “Nazi Zombileri” kisvesi altında üçüncü filmimizi de izlemiş oluyoruz. Hatırlarsınız, bunlardan ilki Jesus Franco’dan Oasis Of The Zombies, diğeri de 2006 yapımı Horrors Of War. Bu şekilde devam edersek, Nazi Zombileri diye ayrı bir etiket açmamız gerekebilir ve iyi de olur.

Şimdilik, seyrettiğim üç nazi zombisi filmi içinde açık ara en iyisi Shock Waves. Zaten kadrodan da belli: Brooke Adams, Peter Cushing, John Carradine… Yalnız filmde bu kadro tam anlamıyla suyunu sıka sıka kullanılmamış. Brooke Adams başrolde olmasına rağmen çok az diyalogu var, ama genelde filmde zaten çok fazla diyalog yok. Hammer yıldızları Peter Cushing ve John Carradine ise yan rollerde görülüyorlar.

Filmin en büyük artısı gerilim ve atmosferi. Başlangıçtan itibaren belli bir noktaya kadar gerilimi çok iyi kuruyor. Deniz, görüntü kalitesi, zombi teması, gerilim bir araya geldiğinde Ossorio’nun Ghost Galleon‘u ayarında bir film izleyeceğimizi düşünüyoruz. Evet, tam olarak olmasa da Shock Waves’den bu tadı damıtabilmek mümkün.

Filmin oyuncu kadrosundan sonraki üçüncü önemli artısı da, özellikle su altı çekimlerinde ortaya konan kalite. Ancak bu yeterlilik, açıkçası filmin montaj masasında kanımca biraz bozulmasına da neden olmuş. Çünkü su altı çekimlerine gereğinden fazla yer vermişler. Zombi askeri rolündeki sarışın gençlerin, üzerlerinde cillop gibi ütülü üniformaları ile (35 yıldır suyun altında bozulmamış façalar) deniz tabanında dimdik yürümeye çalışmaları, aslında özünde komik bir faaliyet ve uzun ve pürdikkat izlenen bir sekansta da iyice komik oluyor. İzleyici zombilerle haddinden fazla muhatap olmaya başladıktan sonradır ki zaten (bu da aşağı yukarı filmin ortaları oluyor) filmin açılışta tavanda gezen cazibesi biraz irtifa kaybediyor.

Filmimizdeki zombiler et yiyen cinsten değiller. Kurbanlarını genelde suyun altında boğarak öldürüyorlar. Kurbanlarına genelde dört dalıyorlar, el ense çekiyorlar, kündeye getirip, bellerinden kavrayıp havada çırpıyorlar; kısacası güreşiyorlar. Dolayısıyla çok da fazla korkulacak bir tarafları yok. Filmde herhangibir gore unsuru yaratmıyor, pislik çıkarmıyorlar. Doğrusunu isterseniz deniz kestaneleri bile daha korkunç biçimde aksettiriliyor. Ama buna rağmen filmin verdiği gerilime şaşıracaksınız.

Bu yaz sıcaklarında seyredilecek en güzel korku filmlerinden biri. Tropikal adada, bele kadar suyun içinde olayım da yukarıdaki özellikteki nazi zombilerliyle ben muhatap olayım.


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube