Tales From The Crypt (Sezon 1) – 1989

Tales From The Crypt Sezon 1

Yönetmen:Walter Hill, Kevin Yagher, Robert Zemeckis, Richard Donner, Howard Deutch, Tom Holland, Mary Lambert
Senaryo:Walter Hill, Robert Reneau, Fred Dekker, Terry Black, Michael McDowell, A. Whitney Brown, Battle Davis, Randolph Davis
Oyuncular:John Kassir, William Sadler, Lindsey Whitney Barry, Joe Pantoliano, Robert Wuhl, Lea Thompson, Stephen Shellen, Amanda Plummer, M. Emmet Walsh
Yapım Yılı: 1989
Ülke: ABD


Konu: Tales From The Crypt’in deneme amaçlı sayılabilecek altı bölümlük bu kısa sezonu, yayınlandığı 1989’da çok başarılı olmuştu. Sonrasında da 6 sezon, 1996’ya kadar sürekli oldu. Bölümler ve konuları sırasıyla şöyle:
1. The Man Who Was Death: Hapishanede cellatlık yapan ve bundan büyük zevk alan bir adam ölüm cezasının kaldırılması ile birlikte boşluğa düşer. Adam, freelance olarak çalışmaya karar verir.
2. And All Through the House: Yılbaşı gecesi bir kadın, kocasını şömine kancası ile öldürür. Cesedi ortadan kaldırmaya fırsat bulamadan, akıl hastanesinden kaçmış noel baba kılığındaki bir psikopatın saldırısına uğrar. Evin içinde ve etrafında gelişen aksiyon dozu yüksek bu bölüm, ünlü Holywood yapımcısı Robert Zemeckis imzasını taşıyor.
3. Dig That Cat… He’s Real Gone: Underground bir bilimadamı akıllara zarar! bir buluş yapmıştır: kedilerden aldığı “dokuz can organını :)))” insanlara nakledip, ölen kişilerin canlanmasını sağlar. Buluşunu bir sokak serserisi üzerinde dener ve başarılı olur. İki kafadar bunu bir sihirbazlık şovu haline getirip paraya para dememe yoluna giderler, ancak küçük bir hesap hatası olur.
4. Only Sin Deep: Paraya daralmış bir fahişe yüzünün kalıbını, kara büyüler yapan bir dükkan sahibine satar. Kazandığı para ile sosyal statüsü değişen kadın, bunun tadını çıkarmak için çok fazla zaman bulamayacaktır. Filmin sonu zaman (shi-gan) filminin sonunu andırıyor.
5. Lover Come Hack to Me: Yeni evli bir çift balayına çıkarlar. Adam, saf kadınla parası için evlenmiş ve onu öldürüp paraya konmayı hedefleyen bir jigolodur. Fırtına nedeniyle yolda gördükleri ve sığındıkları evde, adamı kötü bir sürpriz beklemektedir. Yönetmen, ünlü korku yönetmeni Tom Holland.
6. Collection Completed: Uzun yıllardır çalıştığı işinden emekli olan adam, o zamana dek pek fazla ilgilenmediği karısı ve onun olağan ev hayatı ile başbaşa kalınca bunalıma girer. Kadın kafayı sokaktan topladığı ev hayvanları ile bozmuştur ve kocasına da bir ev hayvanı gibi davranmaktadır. Bu sıkıntılı durumu atlatmak için bir hobi arayan adamın aklına enteresan bir hobi fikri gelir. Yönetmen, Hayvan Mezarlığı filminin de yönetmeni olan Mary Lambert.
Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube