The Brood (Hastanede Dehşet) – David Cronenberg 1979

Brood

Yönetmen:David Cronenberg
Senaryo:David Cronenberg
Oyuncular:Oliver Reed, Samantha Eggar, Art Hindle, Cindy Hinds
Yapım Yılı: 1979
Ülke: Kanada


Konu: David Cronenberg sineması hakkında ciddi ipuçları veren film, VCD ve DVD piyasasında ” Hastanede dehşet ” adı ile biliniyor.Dr. Raglan sıradışı bir psikiatristtir. Hastalarının nefret ve öfke dürtülerini hipnotik seanslarla olabildiğince uç noktalara taşır. Bu yoğunlaşmanın fizyolojik etkileri hastaların vücudunda farklı şekillerde belirmektedir.

“Psikoplazma” adı verilen değişimlerin aslında bir tür kanser olduğuna inanan eski bir hastası, aynı hastanede tedavi gören bir kadının kocasını bu konuda uyarır. Doktor ısrarla araştırmasını bu kadın üzerinde yoğunlaştırmakta, bir yandan da kadının nefret ettiği kişiler ölmektedir.

Film üzerindeki gizem perdesini sonuna dek aralar, her şey izleyicinin gözleri önünde ceryan eder, ancak bu gizemsizliğin sunumu elbetteki Cronenberg sinemasına özdeğer ölçüde farklı olacaktır, çünkü sunum gerçek bir korku sineması görselliğiyle, Cronenberg kamerasının kullanımıyla, özellikle son sahnelerindeki artan dehşetvari atmosferiyle farklı bir duruşa sahip.Yönetmen aynı zamanda çok iyi bir ” oyuncu yönetmeni”. Filmde oyuncuların hayat verdiği karakterlere çok iyi uyum sağladığını da görebilirsiniz. Az sayıda mekan ve oyuncu ile de olsa, filmografisindeki en iyi filmlerden biri “The Brood”. Nefret ve öfke gibi güçlü duyguların şekle bürünmesi olarak tek cümlede özetleyebileceğimiz filmi özellikle yönetmenin takipçilerine ve korku sineması sevenlerine arşivlik olarak tavsiye edebilirim.

Dip not: Parapisikolojide ” ektoplasma” denilen bir maddeden bahsedilir. Bu maddenin, celseler sırasında medyumun ağzından çıkan, görüşme yapılan ruhun şeklini yansıtan bir madde olduğuna inanılır.Tabiki bunun gerçekliği tartışılır. Ustanın böyle bir fikirden yola çıkıp soyut bir kavramı şekillendirmeyi düşünüp düşünmediğini bilmiyorum, ancak emin olduğum şu var ki eğer bir fikirden yola çıktıysa bu kesinlikle ruhsal travmaların da etkili olduğu kanser gibi hastalıkların bedende yaptığı tahribat fikri olmalı , çıkış noktası. Ben sadece ” psikoplasma” ile “ektoplasma” arasında bağlantı kurmaya çalıştım dipnotumdaki ilk cümlemde.

Melisa Aydın


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

3 thoughts on “The Brood (Hastanede Dehşet) – David Cronenberg 1979

  1. filmi izledim ve çok beğendim..nefretin ete kemiğe büründüğünü görüp ne kadar korkunç bir şey olduğunu farkedince bir daha bir şeylerden nefret etmeden önce 1 kez daha düşünmeye karar verdim

  2. bu sitede nasıl film izlenıyor hala çözemedim bilen söylesin acilen tesekkurler

Comments are closed.