The Burning – Tony Maylam 1981

The Burning

Yönetmen:Tony Maylam
Senaryo:Tony Maylam, Harvey Weinstein
Oyuncular:Brian Matthews, Leah Ayres, Brian Backer, Larry Joshua, Jason Alexander, Holly Hunter
Yapım Yılı: 1981
Ülke: ABD


Konu: Bir yaz kampında ayak işleri yapan kendi halinde bir adama kamptaki gençler eşşek şakası yapmaya karar verirler. Ne var ki şaka planlandığı gibi gitmez ve zavallı adamcağız canlı canlı yanar. Öldürmeyen Allah öldürmez mottosundan hareketle ölmeyen, feci şekilde yanmış adam yıllarca hastanede yatar. Çıktığında ise intikam temalı bir tatil yapmak üzere, bahçe makasını da kapıp, yaz kamplarının ve şuursuz gençlerin bolca olduğu Amerikan ormanlarına gitmeye karar verir.

Korku Filmleri Yorumu: Bu kadar klasik bir konusu olan bir filmin bu kadar şaşırtıcı, eğlendirici ve önemli olması çok ilginç.

Önemli, çünkü kimisi Oscar ödüllü birçok ünlü oyuncunun ilk sinema filmleri. Aynı şekilde Miramax film şirketinin de ilk filmi. Miramax’ın sahipleri Weinstein’ların senaryosunda katkıları bile var.

Şaşırtıcı çünkü: Seinfeld dizisinin kel, gözlüklü ve fıdıl George Costanza’sı Jason Alexander’ın bir slasher filminde şuursuz genç rolünde oynadığını düşünün (onun da ilk filmi bu)… ve ölmediğini düşünün :)

Eğlenceli olması da gerçekten eğlenceli olmasından :) Film, kendisini ciddiye almadan, ama diğer yandan ne komediyi ne de korkuyu mekanikleştirmeden anlatacağını anlatıyor. Özellikle, afişinde de görülen saldaki katliam sahnesi on numara.


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube