The Deaths of Ian Stone (Ölüm Bekçisi) – Dario Piana 2007

Ölüm Bekçisi

Yönetmen:Dario Piana
Senaryo:Brendan Hood
Oyuncular:Mike Vogel, Christina Cole, Jaime Murray
Yapım Yılı: 2007
Ülke: ABD, İngiltere


Konu: Üniversitenin hokey takımında oynayan Ian Stone’un saatlerle başı belaya girer. Son saniyede attığı gol, skorbordun saati durduğu için sayılmayan Ian’ı, kız arkadaşı Jenny teselli eder. Jenny’i arabayla evine bırakan Ian, yağmurlu gecede geri dönerken, yolda yatan bir adam görür. Arabanın önünde yatan adamı kaldırmak için dışarı çıkan Ian’ın yerde yatanın adam değil karanlık bir yaratık olduğunu anlaması ve bu yaratık tarafından öldürülmesi arasında geçen zaman son derece azdır. Ian Stone, ölümüyle birlikte ofisindeki masasında uyanır. Jenny iş arkadaşı olarak karşısında durmaktadır. Dahası hokey takımında oynadığı ve Jenny’le sevgili oldukları bir gençlik yaşamamış gibidir. Çok gerçekçi bir rüya gördüğünü düşünen ve etrafındaki gerçeğe alışmaya çalışan Ian Stone, o günün sonunda, yine bir yaratık tarafından öldürülecektir. Ian Stone, sonunda korkunç bir ölümün kendisini beklediğini bildiği başka başka hayatlara uyanır; peki ama bu işkencenin nedeni nedir ve bu döngüden nasıl kurtulacaktır?


Korku Filmleri Yorumu: Çeşitli kaynaklarda konusu okunduğunda Bill Murray’li “Groundhog Day” filminin “Salvage” benzeri bir korku filmi uyarlamasıymış gibi algılanan Deaths of Ian Stone (Ölüm Bekçisi), aslında bu benzetmelerin çok ötesinde, son derece fantastik ve bu örneklerden çok farklı bir film. Zaten filmin Türkçe isminin “Ian Stone’un Ölümleri” yerine “Ölüm Bekçisi” konması da bu fantazmanın ismi koyan arkadaş üzerinde yarattığı etkinin bir sonucu olsa gerek.

Şu giriş yazısından da anlaşılacağı üzere günümüzde senaristlerin işi çok zor. Ne yaparsanız yapın birileri filminizi daha önce yapılmış birşeye ve dolayısıyla tadını kabak tadına benzeteceklerdir. Bu durum ilk başta dezavantajmış gibi görülebilir. Ama son zamanlarda gördüğüm şu ki, genç senaristler bu durumu avantajlarına kullanmayı öğrenmekteler. Senaryonuzun daha önce yapılmış ve izleyicinin de gördüğü birşeye benzemesine bir noktaya kadar izin verirsiniz. Sonra bir noktada öyle bir bozarsınız ki seyirci cıscıvlak kalıverir ve kendi kabak tadı tuzağının, kendi oflayıp puflamalarının kurbanı oluverir. Sıfır hafızalı birine izlettiğinizde istediğiniz etkiyi yaratmayacak filminiz böylece, yoğun film hafızasına sahip günümüz modern izleyicisi karşısında iyi bir etkiye sahip olur. Çünkü benzerlikler sayesinde izleyici algısı, sizin anlatım gücünüzden bağımsız olarak filmi dönüşüm noktasına kadar başarıyla absorbe edebilecektir.

Deaths of Ian Stone bu şekilde bir değil, hatta birden fazla çevrimden, birden fazla benzetmeden geçip giden bir film. Önce yine Salvage gibi bir uygulama beklerken sonra bir anda öyküdeki bir çevrimle kendinizi aksak ve sıkıntılı bir Jacob’s Ladder formatlı Dark City (Karanlık Şehir) öyküsünde buluyorsunuz. Jacob’s Ladder havasından çabuk kurtuluyor ve bir noktaya kadar bu Karanlık Şehir uygulamasında yolculuk ediyor, sonunda da Buffy The Vampire Slayer bölümlerine yaraşır bir fantastik sonda bitiriyorsunuz. Bu aşamalı fantastik geçiş, her üç ayağında da, mevzu uzadıkça insanı boğan ve sıkan bir sığlığa sahip. Allahtan kemiğe iyice dayanmadan konu her seferinde değişiyor ve film böylece izlenebilir hale geliyor. Ancak şu bir gerçek ki, bu filmin başında durup, sonunu tahmin edebilmek kesinlikle imkansız. Bu da yeni senaristlerin, el vicdana konup değerlendirildiğinde, başarılı oldukları noktalardan biri. Günümüzün her şeyden çabuk sıkılan, çabuk tüketen ve binlerce filmlik hafızaya sahip modern izleyicisi için herşeye rağmen tahmin edilemeyecek senaryolar yaratabiliyorlar.

Yönetmenin anlatımı başarılı. Işık ve özellikle ses, ayrıca özel efektler de iyi. Filmin olabileceğinden daha fazla eğlenceli, veya daha iyi olmasını engelleyen unsurlar daha çok senaryosunda barınıyorlar. Özellikle diyaloglarda görülen tekrarlar, aşk herşeyi toz buz eder biçimindeki aşırı geyik, ajitasyon ve basmakalıp zanaatı arasında, senaryo biraz fazla mekik dokuyor.

Gökhan Toka


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube