The Slaughter (Katliam) – Jay Lee 2006

Katliam

Yönetmen:Jay Lee
Senaryo:Jay Lee
Oyuncular:Jessica Custodio, Zak Kilberg, Adriana Esquivel
Yapım Yılı: 2006
Ülke: ABD


Konu: Bir grup üniversite öğrencisi hayatlarını ikame ettirmek için part-time temizlik işlerinde çalışmaktadırlar. Kendilerinden haftasonu boyunca temizlemelerini istedikleri ev uzun yıllardır terk edilmiş olan, ormanın ortasındaki ürkünç bir yerdir. Ancak en korkuncu evdeki bi karış toz değil, tozun ardındaki uyandırılmayı bekleyen kötü güçler ve onların yapacaklarıdır.


Korku Filmleri Yorumu: Bu film aslında hiç fena değil, ama sabırlı ve açık fikirli olmanız gerek. Bir kere bu bağımsız ve arkadaşlar arasında yapılmış gibi duran bir film, o yüzden biraz kötü görünüyor. Filmin başlarına dayanabilmek pek kolay değil. Oldukça acemice yazılmış gibi duran korku sinemasının o bildik kalıp karakterleri (ilk fırsatta ölecek fahişe tipli bir kız, kötü ve saygısız, buram buram ben ilk fırsatta ölücem kokan itici bir patron, sürekli uçmuş vaziyette gezen ve adeta ben senden önce ölücem diyen müptelalar, final girl olmaya yatkın bir tip ve onun yardakçısı komplo teorisyeni bir yeni yetme oğlan gibi) insanda “ya galiba kötü bir film bu” izlenimi uyandırıyor. Bir süre sonra, film geliştikçe ve diyaloglar evrildikçe yönetmenin bu durumu ciddiye almadığını ve aslında dalga geçtiğini anlıyorsunuz allahtan. Yine de evin içinde zırt pırt görülen hayaletler, düzenli ortaya çıkan kıllandırıcı durumlar, sıkıcı diyaloglar, kalıp karakterlerin saçma fonksiyonları ara ara insanı sıkıntıdan bayıltacak gibi oluyor.

Ama ne zaman ki ilk ölümler başlıyor, bundan sonra filmin gerçekten zevkli olan kısımları görünmeye başlıyor. Ortadaki efsane 5.Element filmindeki ateş-tahta-su-toprak-hava-gaz efsanesini andırıyor. Bu gıdaların tamamını aldığı zaman şeytan kişi, hah o zaman uyanacak. Part-time temizlikçiler hizmette kusur olmaz babında bir eksiğini bırakmıyorlar iblisin. Her ölüm de yine bu gıdaların biriyle tematik düzeyde alakalı. Ölenler de şeytan kişisinin full time elemanları olarak zombi biçiminde arz-ı endam ediyorlar. Bu da geri kalanlar için hoş olmuyor.

Film çok kanlı ve izlemesi ilk başlarını atlatırsanız çok zevkli olabiliyor. Çünkü yönetmen bir tek yaklaşımda ısrar etmemiş; filmin genel tonu taşlamadan, taklite, komedi korkudan ciddiye bir anda dönüveriyor. Kardeşim bu filmdeki ölüm sahnelerinin Lucio Fulci filmlerinden arak olduğunu söylese de, filmin geneli bir piyes havasında olduğundan ve bir zombinin yapabileceği iğrençlik literatürü belli çerçeveler içinde sınırlı olduğundan çok ciddiye almadım. Six Pointz.


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

7 thoughts on “The Slaughter (Katliam) – Jay Lee 2006

 1. Korkufilm adına ne kadar klişe varsa gerçekten bu filmde mevcut. Amatörce hazırlanmış korku-komedi türünde bir film. Korku severlerin izleyip kaldırabileceği türden ama korku ile pek alakası olmayan kişilerin uzak durması gerekir. SOnra ağlayıp sızlanırsınız boşuna zaman kaybı diye.

  Film içersinde Bush’tan Romero ustaya kadar ufak göndermelerde mevcut. Hatta bir örnek varki çok güldüğüm sizinle paylaÅŸmak istedim..

  Filmin bir sahnesinde zombimiz adı lazım değil hatun kişinin üzerine yavaş yavaş sallana sallana yürür. O sırada bu olayı izlemekte olan arkadaşları ise ne yapacağını şaşırmışlardır. Aralarında şöyle bir diyalog geçer.

  Kız: Hadi ne duruyorsun öldürelim şu zombiyi!
  Erkek: Dur Dur! Bu Romero Zombisimi yoksa yeni nesil virüs zombilerindenmi?
  Diğer Kız: Sen neden bahsediyorsun?
  Kız: Evet! Mesela eski zombiler kaskatıdır yavaş yürürler.
  Diğer Kız: Neyse işte!
  Erkek: Hayır hayır bu önemli! Eski zombiler yavaş yürürler ama yeniler süper formda sporcu zombilerdir!
  Zombi: gggaaaaaaaaaahhhkkkkkkk! (balgam ve sümük çıkarıyor ağzından burnundan)
  Erkek: Eski zombiyse bunun işini bitiririz, yeni zombiyse! İşimiz bitti demektir…

  Kısacası. Korku film olarak başlayan ama sonlar doğru birden komedi film olma çabasına giren vasatı aşamayan eğlenceli bir film :)

 2. Olayı çok güzel belgelemişsin Murat :) Evet film bu ve bunun gibi bol miktarda geyik satıra sahip, korku-komedi-korku arasında sürekli olarak tenis maçı gibi gidip geliyor

 3. film 2006 lara gore cok guzel bı fılm ama 2011 e gelıoruz daha iyi filmler cekılse guzel olur dıye dusunuyorum….

Comments are closed.