Uzumaki (Girdap) – Higuchinsky 2000

Girdap

Yönetmen:Higuchinsky
Senaryo:Junji Ito (Manga), Kengo Kaji
Oyuncular:Eriko Hatsune, Fhi Fan
Yapım Yılı: 2000
Ülke: Japonya


Korku Filmleri Yorumu: Şimdiye dek izlediğim en acaip, en tuhaf korku filmlerinden biri. Spiraller hakkında bir korku filmi yapılabilir mi? Yapılmış bile. Spiraller her yerdedir diyor film. Havada, suda, parmak uçlarında, salyangozun kabuğunda. Ve spirallerin lanetine uğrayan bir kasabanın öyküsünü anlatıyor. Krie diye bir kızcağız var. Erkek arkadaşının babası spirallerle kafayı bozuyor. En sonunda da bir çamaşır makinesinin içinde vücudu spiral şeklini alacak biçimde intihar ediyor. Ondan sonra da kimisinin saçlarının giderek spirallediği ! :) (yeni bir fiil yarattım), kimisinin vücudunun burguladığı (bu da iyi), kiminin de büyücek (!) salyangozlara dönüştüğü enteresan bir lanet öyküsü. Doğrusu bu filmle ilgili mantıklı bir yorum yapabilmek de çok zor. Çok berbat da diyebilirsin, muhteşem bir deha örneği de diyebilirsin, duruma göre ikisini birden diyebilirsin. Çünkü bir yandan inanılmaz komik (müzikleri susam sokağı müziklerine, krie’nin erkek arkadaşı bizzati Yılmaz Morgül’e, Krie japon çizgi filmlerinden kaçmış bir kıza, diğer karakterler de inanılmaz komik karikatür kahramanlarına benziyor) diğer yandan film tuhaf biçimde ürpertici ve sinir bozucu. Hele Krie’nin, erkek arkadaşının evine girerek babanın cesedini çamaşır makinasında bulduğu sahne inanılmaz. Akşamdan geceye dönmüş ve iyice indirmiş bir karanlık – Herhalde birbuçuk-iki dakika kadar evin dışında geriye doğru pan eden bir kamera – ne Krie’yi ne evin içini gösteriyor. Sadece evden dışarı uzağa uzağa doğru geri alıyor. Etrafta ses yok, sadece endüstriyel bir uğultu. Araya bir ağaç girdiğinde karanlığın içinde görüntünün ortasında neredeyse ekranı kaplayan kocaman bir yüz belirir gibi oluyor. Sonra aynı biçimde hissetmeden dalların arasında kayboluyor. Ayak sesleri – hop geri dön. Kim geldi? Erkek arkadaşı ve annesi. Krie çığlık attı. Koştular. Evin içi. Makinenin kapağı açık. Bakıyorlar. Korktular mı? Evet. Kusuyorlar mı? Evet :) Cesedi görüyor muyuz? Hayır. Bir anda görüntüye duman mı girdi? Evet? NE oluyor? Cenaze töreninde tütsü yakıyorlar, duman spiral şeklinde, dumanın arkasında babanın siyah beyaz bir fotoğrafı. Hımmm, işte buna sinemada Lynch etkisi adını veriyoruz defter. Tuhaf, tedirgin edici bir film. Muhtemelen Lynch ya da Miike elinde bir şahaser olurdu, düşünsene, spiral korkusu.

Daha akıllı set dizaynları ile spirallerin varlığı daha güzel biçimde hissettirilebilirdi. (Öyle olsaydı ona da Tim Burton etkisi derdik allah bilir ya) Ama yine de bence hiç fena değil. Seyrettikten sonra üzerinde düşünüp gülmek için harcanan zaman bile değer. Bütün hafta ne acaip filmdi diye düşündüm. Film hakkında fikrimi değiştirisem (ya da bir fikre sahip olursam) bir ara haber veririm.


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

One thought on “Uzumaki (Girdap) – Higuchinsky 2000

  1. Uzumaki’nin mangasının kesinlikle mükemmel olduÄŸunu düşünmeden edemiyorum..Yine Junji Ito’nun elinden çıkan Tomie ne kadar sıradışıysa aynı özellik burada da var ancak hayata geçirmeyi fazla kıvıramamışlar demek ki sadece onu bunu yuvarlamakla ,spirallemekle olmuyor bu iÅŸler..

Comments are closed.