Valerie on the Stairs (Masters of Horror: Sezon 2 Bölüm 8) – Mick Garris 2006

Valerie On The Stairs

Yönetmen:Mick Garris
Senaryo:Clive Barker (öykü), Mick Garris
Oyuncular:Tyron Leitso, Nicola Lipman, Clare Grant, Tony Todd
Yapım Yılı: 2005
Ülke: ABD


Korku Filmleri Yorumu: Clive Barker gerçekten uçuk bir yazar. Ne yapıp edip klişe bir alt metinden bile korkunç bir öykü çıkarmayı başarıyor.Kendisinin “gay” olduğunu itiraf etmiş olması konusunda saygımız sonsuz tabi ki, neticede biz korkuseverleri yazar yada yönetmenlerin özel hayatları hiç ilgilendirmiyor.

Beyazperdede, yazarların hayal güçlerinin sebep olabileceği sonuçlar belki bir çok kez işlendi, farklı şekillerde. Öykü bu tür bir klişeden örülü, ancak klişelere rağmen ayakları yere sağlam basan güçlü bir kısa korku filmi niteliğini taşıyor. Bunda yönetmen Mick Garris’in, iblis tasarımınındaki görsel başarının, başrol ve yan rollerdeki oyuncuların, ışık ve efekt kullanımlarındaki isabetli uyumun katkıları da var elbette. Rob Hanisey ( Tyron Leitso ), başarısız bir yazardır. Bir pansiyona geçici olarak yerleşir, kalacağı odada bir yazar intihar etmiştir ayrıca pansiyon sahibi kadın, romanını tamamladıktan sonra oradan ayrılmasını istemektedir. Bir grup tuhaf yazar da ikamet etmektedir burada. Rob, bir süre sonra duvarlardan gelen sesler duymakta, merdivenlerde oturan Valerie isminde gizemli bir genç kadınla karşılaşmakta, sürekli çalan oda kapısını açtığında kimseyi görememektedir. Zamanla hem kızın güzelliğine kendisini iyice kaptırdığı, hemde yardımcı olmak istediği için gizemli olaylar örgüsünün peşine takılacaktır.

Serinin iyi ve sürükleyici örneklerinden biri “Valerie on the stairs”. Özellikle son sahneye dikkat, Masters of Horror’ a yakışan süpriz bir sona sahip. . Ne olacağını az çok tahmin ediyor olsanız bile, ordaki görsel anlatım muhteşem.

Melisa Aydın
Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

One thought on “Valerie on the Stairs (Masters of Horror: Sezon 2 Bölüm 8) – Mick Garris 2006

  1. Bu filmin türkçe altyazısını bulamadım acaba nerden bulabilirim sadece almanca divx ini bulabildim.yardımcı olabilirmisiniz.

Comments are closed.