Zombi: Flesh Eaters (Zombi 2: Yaşayan Ölüler Adası) Lucio Fulci 1979

Zombi

Yönetmen:Lucio Fulci
Senaryo:Walter Patriarca, Elisa Briganti
Oyuncular:Tisa Farrow, Ian McCulloch, Richard Johnson
Yapım Yılı: 1979
Ülke: İtalya


Konu: New York açıklarında terk edilmiş bir yat bulunur. Yatı inceleyen sahil güvenlik ekipleri yattaki bir zombinin saldırısına uğrarlar. Olayı araştıran polis ekipleri zombi de bu arbede sırasında denize düştüğü için bişicik bulamazlar. Ama teknenin sahibinin kızı olan Anne Bowles, babasının akibeti hakkında bilgi peşindedir. Babası ve yatının Antiller’de bir adada olması gerekirken, yat yalnız dönmüştür. Olayı başka bir koldan araştıran bir gazeteci olan Peter West ve Anne Bowles’ın yolları böylece kesişir. Beraberlerinde küçük bir grupla Antiller’deki Matul adasına doğru yola çıkarlar. Adaya vardıklarında doktor Menard ile tanışırlar. Menard ölülerin mezardan çıkmasına neden olan hastalığın tedavisi için umutsuzca çaba sarf etmektedir. Ada pek turistik bir yer değildir.


Korku Filmleri Yorumu: Bir filmin adı aynı anda hem Zombi, hem de Zombi 2 nasıl olabilir diye merak eden dikkatli okurun buraya bir göz vermesinde fayda var. İtalyan korku sineması istismar ve taklitçilik anlamında en başarılı sinemadır. Bu film aslında 2 falan değil, düpedüz “Zombi”. Ama yapımcıları bunu “2” ekiyle çıkarmışlar. Neden? Romero’nun Ölülerin Şafağı filminin devamıymış gibi lanse edip parsayı toplayacaklar. Hesap bu. Nitekim filmin New York’da geçen bölümleri filme sonradan eklenmişler. Ama salt bu çakallık nedeniyle kötü bir film beklerseniz, hımm yanılırsınız diyeceğim çünkü Zombi iyi bir film. Filmin İtalyanca olması sebebiyle de, “ee iyi de nasıl kandıracaklardı ki milleti, bu film İtalyanca” diyeceklere de bir sözüm var. İtalyanlar o dönemde sesli çekim yapmıyorlardı. Hatta filmi sadece İtalyanca değil, İngilizce ve diğer dillerde de dublajlıyorlardı. Bendeki versiyon İtalyanca ama bu filmin mutlaka İngilizce versiyonu da vardır.

Açıkçası yapımcıların bu nahoş planını bir tarafa bırakıp, Fulci’nin odağına dikkatinizi toplarsanız gerçekten de bir zombi filminden alıp alınabilecek en büyük randımanlardan birini alabilmek mümkün. Öykü güzel ve güzel işlenmiş. Sahneler yeter miktarda kanlı ve gerilimli. Özellikle makyaj çok iyi ve hemen fark ediliyor. Yılın 1979 olduğu düşünüldüğünde, bir ABD filmi olmamasına rağmen, istismarcı yanı olmasına rağmen, İtalyan korku sinemasının nasıl güzel endüstileştiğinin kanıtlarıyla dolu. Bütçeyi ayarlayabildikleri sahnelerde mükemmel çekimler var. Dalgıç kızın su altında zombinin saldırısına uğradığı, akabinde zombinin bir köpekbalığını yemeye çalıştığı, onun akabinde köpekbalığının da bunun altında kalmayıp onu yemeye çalıştığı, akabinde de “yeyiştikleri” sahne mükemmel çekilmiş. Böyle absürd bir sahneyi daha iyi çeksinler, sonra gelip çektik diye haber versinler. O derece.

Fulci’nin insan gözleriyle çok büyük bir takıntısı olduğu saptaması var bir de. Gözlerle yapılabilecek her türlü iğrenç akrobasiyi ve çeşitlemeyi bu film içerisinde yapmayı başarmış. Lop, omlet, rafadan, alakok… Her şey var. Zaman zaman mide bulandırıcı olabilen, stilize ve gerilim yaratmayı da ihmal etmeyen güzel bir film. Gerçekten de zombi filmlerinden hoşlananlar için kaçırılmaması gereken bir arşivlik.


Gokhan Toka
Gokhan Toka on FacebookGokhan Toka on InstagramGokhan Toka on LinkedinGokhan Toka on TwitterGokhan Toka on Youtube

4 thoughts on “Zombi: Flesh Eaters (Zombi 2: Yaşayan Ölüler Adası) Lucio Fulci 1979

  1. korku filmlerinin daha kolay bulunabilmesini istiyoruz.daha çok korku filimleri olsa daha iyi olurdu

  2. ben ıyı bulmadım one öle yaa tarı eser fılımler sadece korku deyıl sadece beyın yoruyo

  3. Zombi ve Köpekbalığı kapışması bana göre dünyanın en ilginç kapışması. Varmı daha ötesi bilemiyorum. Ne alaka yani nerden gelmiş bu akıllara. Süper bi fikir bana göre. İlginç, enteresan ve çok başarılı bir kapışma, her baba yiğidin harcı değil özellikle o tarihte bu tür bir sahneyi çekebilmek. Freddy vs. Jason dan kat kat daha iyi kanımca bu ikilinin kapışması : )

  4. bu site de film'ler nasıl izleniyor???? rica ediyorum. izleyen arkadaşlardan..

Comments are closed.